Wiadomości z Żor

Podsumowanie kwietnia w Żorach! TOP 5 najchętniej czytanych przez Was wiadomości

  • Dodano: 2021-05-01 08:30, aktualizacja: 2021-04-30 15:33

Co działo się w Żorach w kwietniu? Czym się interesowaliśmy? Co kluczowego się wydarzyło? Zobaczcie zestawienie najchętniej czytanych przez Was wiadomości.


Warianty przebiegu tras kolejowych przez Żory w ramach inwestycji CPK

Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 1 800 km nowych linii, które mają powstać w naszym kraju do końca 2034 r. Dla ponad 500 km z nich prace przygotowawcze już trwają. Dla mieszkańców Żor najważniejsza jest bez wątpienia planowana budowa linii kolejowej dużych prędkości na odcinku Katowice – Jastrzębie-Zdrój – Ostrawa, która może przechodzić przez teren naszego miasta.

Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych CPK prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Łącznie to 30 zadań inwestycyjnych i aż 1 789 km nowych linii kolejowych, których inwestorem jest spółka Centralny Port Komunikacyjny.  W województwie śląskim planowana jest budowa przez CPK 100 km nowych linii kolejowych i modernizacja przez PKP PLK 246 km linii istniejących.

Dowiedz się więcej:


Jakie inwestycje powstaną w Żorach w 2021 roku? Znana jest lista projektów do realizacji

Pandemia mocno dała się we znaki samorządom w całej Polsce i wciąż ma ogromny wpływ na dochody miast i gmin. Kryzys z nią związany nie ominął i Żor. Jak się jednak okazuje, w budżecie miasta jeszcze w 2020 roku władze zabezpieczyły duże środki na realizację zaplanowanych na 2021 rok inwestycji. Czego mogą spodziewać się mieszkańcy Żor w nowym roku?

Dowiedz się więcej:


Gdzie w Żorach można zaszczepić się przeciw COVID-19? 

W Żorach utworzono łącznie 8 punktów szczepień przeciw COVID-19, z których mogą korzystać mieszkańcy, chętni do przyjęcia szczepionki. Są to:

  • Eskulap Spółka z o.o., osiedle 700-lecia Żor
  • Przychodnia "Elmed" Spółka z o.o. (Poradnia POZ i lekarza rodzinnego), os. Powstańców Śląskich
  • Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej w Żorach Sp. z o.o. - Przychodnia Miejska Filia w Roju, ulica Gwarków
  • Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej w Żorach Sp. z o.o. - Przychodnia Miejska Filia w Żorach, ulica Dąbrowskiego
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Medyk Sp. z o.o., os. Księcia Władysława
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Kor-Med" Anna Arciszewska I Bogumiła Wrzoskiewicz Lekarska Spółka Partnerska (Poradnia Lekarza Rodzinnego), os. Korfantego
  • Spółka Lekarska "Alfa Med" Spółka z o.o., ulica Promienna
  • De-Med Spółka z o.o., ulica Dworcowa

Dowiedz się więcej:


Sukces uczennicy z CKZiU Żory

13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym dniu ogłoszono także wyniki konkursu literacko-plastycznego zorganizowanego przez Kancelarię Sejmu - „Polskie serce pękło. Katyń 1940”.

Z tej okazji w TVP1 wyemitowano specjalną galę, by opublikować listy zwycięzców oraz wręczyć nagrody laureatom. Zwycięzcom konkursu gratulowała pomysłodawczyni konkursu Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i członkowie komitetu honorowego – ministrowie spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wśród wyróżnionych w kategorii plastycznej znalazła się uczennica Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żorach - Wiktoria Mikołajczyk. Wiktoria, która jest uczennicą 2 klasy technikum reklamy, zajęła 5 miejsce, a swoją pracę wykonała techniką cyfrową.

Dowiedz się więcej:


Teren pod zabudowę usługową przy ul. Polnej wystawiony na sprzedaż

Przedsiębiorców szukających terenu pod zabudowę usługową z pewnością zainteresują atrakcyjnie położone nieruchomości, które Miasto Żory wystawiło na sprzedaż.

W drodze nieograniczonego przetargu ustnego, czyli licytacji, na sprzedaż wystawione zostały dwie działki mieszczące się przy ul. Polnej w Żorach.

Pierwsza niezabudowana działka o nr 2118/49 ma pow. 0,9610 ha. Jej cena wywoławcza to 996 000,00 zł (do wylicytowanej ceny zostanie doliczony podatek VAT). Nieruchomość położona jest w terenie oznaczonym na planie miejscowym symbolem D24 U - „zabudowa usługowa”.

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.