Pandemia mocno dała się we znaki samorządom w całej Polsce i wciąż ma ogromny wpływ na dochody miast i gmin. Kryzys z nią związany nie ominął i Żor. Jak się jednak okazuje, w budżecie miasta jeszcze w 2020 roku władze zabezpieczyły duże środki na realizację zaplanowanych na 2021 rok inwestycji. Czego mogą spodziewać się mieszkańcy Żor w nowym roku?
Poprawa infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa komunikacyjnego
W 2021 roku na terenie Żor odbędzie się szereg remontów dróg, a także jedna duża przebudowa – Fabrycznej i Bocznej. Połączenie tych dwóch dróg, którego efektem będzie stworzenie zupełnie nowego odcinka będzie kosztować miasto 3,66 miliona złotych. Jednak całkowity koszt tej sporej zasięgiem inwestycji jest znacznie większy – właśnie dlatego samorządowi udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 6,8 miliona złotych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
To jednak nie wszystko – w 2021 roku zaplanowano takie inwestycje drogowe jak m.in. budowa pełnej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II z ul. Sadową, której koszt opiewa na 300 tysięcy złotych czy budowa ronda u zbiegu ulic Rolniczej i Wodzisławskiej za 700 tysięcy złotych.
Wiadomo również, że UM Żory uwzględniło w planie finansowym wykonanie nakładki asfaltowej na ul. Węglowej oraz modernizację chodników i dróg na os. Gwarków –realizacja tego celu będzie kosztować miasto 300 tysięcy złotych.
Do skutku ma dojść także modernizacja ul. Wąwozowej za 100 tysięcy złotych, ul. Drwali za 150 tysięcy złotych i ul. Karola Miarki, której pierwszy etap przebudowy będzie kosztować 300 tysięcy złotych.
Mowa również o remoncie chodnika na ul. Pukowca (200 tysięcy złotych) i na os. Sikorskiego przy bloku 9M (85 tysięcy złotych). Ukończenia ma doczekać się chodnik na ul. Skotnica za 120 tysięcy złotych).
W planie inwestycji drogowych znalazły się również parkingi - przy blokach 1 i 2 na os. Pawlikowskiego (koszt to 250 tysięcy złotych), a także w pobliżu ZSP 8 w Rogoźnej (za 100 tysięcy złotych).
Modernizacje i remonty budynków
Nowy 2021 rok będzie wiązał się z wdrożeniem remontów zabytkowych kamienic przy ul. Pszczyńskiej 9 i ul. Dworcowej 7 – na ten cel zabezpieczono 4,41 miliona złotych. Na ten cel miasto uzyskało dofinasowanie w kwocie 4 091 274,05 złotych, a 3 651 352,11 złotych z tej sumy to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Fundusze z budżetu miasta to w tym przypadku dokładnie 439 921,94 złotych.
Władze planują również modernizację budynku Miejskiego Domu Pomocy Społecznej, na którą udało się zabezpieczyć w budżecie 280 tysięcy złotych.
Inwestycje remontowo-modernizacyjne dotyczą także żorskiej edukacji i poprawy warunków panujących w szkołach i przedszkolach. Na osiedlu Pawlikowskiego, gdzie powstanie filia Zespołu Szkół Specjalnych dojdzie do adaptacji oraz rozbudowy o salę gimnastyczną właściwego budynku placówki. Na ten cel w budżecie zabezpieczono cztery miliony złotych.
Mowa również o opracowaniu projektu rozbudowy Przedszkola nr 16 (za 100 tysięcy złotych). Placówki oświatowe przejdą bieżące prace modernizacyjne za łączną kwotę pół miliona złotych.
Kontynuacja projektów z 2020 roku
Istotną pozycję w budżecie inwestycyjnym Żor na 2021 rok ma kontynuacja rozpoczętych i realizowanych już projektów, szczególnie dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. To przede wszystkim rewitalizacja dworca kolejowego w ramach projektu „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap I dworzec PKP”. W tym roku ten cel pochłonie 1,6 mln złotych. Kwota dofinansowania, jaką miasto uzyskało na ten projekt z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 4 897 062,50 złotych.
Jednak największą inwestycją w budżecie 2021 pod względem kosztów i zasięgu jest kontynuacja renowacji Zespołu Parkowo-Pałacowego w Baranowicach, w tym budowa parku rekreacyjno-sportowego w okolicy. Ile trzeba będzie wyłożyć na ten cel? Aż 14 445 400 złotych.
3 miliony złotych w 2021 roku zostaną dołożone do budowy basenu otwartego jako część projektu „Ośrodek rekreacyjny w Żorach-Roju: przestrzeń wypoczynku, rekreacji i integracji mieszkańców”. Miastu udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości 4 120 994,65 złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a także 484 822,90 zł z budżetu państwa.
Dodatkowo, wiadomo również o przeznaczeniu 1,6 miliona złotych na modernizację źródeł ciepła w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla miasta Żory. Kolejne 2 miliony 70 tysięcy złotych to całkowity koszt realizacji projektów, które wybrali mieszkańcy w ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2021.