Wiadomości z Żor

Warianty przebiegu tras kolejowych przez Żory w ramach inwestycji CPK

  • Dodano: 2021-04-16 13:00

Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 1 800 km nowych linii, które mają powstać w naszym kraju do końca 2034 r. Dla ponad 500 km z nich prace przygotowawcze już trwają. Dla mieszkańców Żor najważniejsza jest bez wątpienia planowana budowa linii kolejowej dużych prędkości na odcinku Katowice – Jastrzębie-Zdrój – Ostrawa, która może przechodzić przez teren naszego miasta.

Program Kolejowy CPK

Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras  kolejowych, w tym 10 tzw. szprych CPK prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Łącznie to 30 zadań inwestycyjnych i aż 1 789 km nowych linii kolejowych, których inwestorem jest spółka Centralny Port Komunikacyjny.  W województwie śląskim planowana jest budowa przez CPK 100 km nowych linii kolejowych i modernizacja przez PKP PLK 246 km linii istniejących.

Jedną z tych inwestycji będzie budowa linii kolejowej nr 170 na odcinku: Katowice - Chybie – Jastrzębie Zdrój – Godów – granica państwa. Na przygotowanie dokumentacji dla tego projektu  spółka CPK otrzymała dofinansowanie z unijnego Instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility). W ramach tego zadania powstanie nowe połączenie transgraniczne Katowice – Ostrawa, które będzie elementem transeuropejskiej sieci TEN-T.

Obecnie spółka CPK prowadzi dla tego odcinka zaawansowane postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Podpisanie umowy planowane jest w maju tego roku. W ramach tego studium przygotowana zostanie potrzebna dokumentacja, wraz ze wskazaniem rekomendowanego przebiegu linii kolejowej w zakresie koniecznym do prowadzenia działań na kolejnych etapach inwestycji.

Przebieg wariantów, które są obecnie brane pod uwagę i będą rozpatrywane w ramach STEŚ, przedstawia mapa, zamieszczona poniżej.

Kolejnym krokiem będą konsultacje społeczne z mieszkańcami, podczas przedstawiciele spółki zaprezentują warianty przebiegu tras na podkładach geodezyjnych (mapach) z propozycjami konkretnych rozwiązań technicznych.

Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. wybrany zostanie tzw. wariant inwestorski, który następnie poddany będzie  analizie w ramach procedury uzyskania decyzji środowiskowej (DUŚ). W ramach DUŚ również są przewidziane konsultacje społeczne. Na tym etapie będzie można już mówić o ostatecznym przebiegu linii kolejowej i o tym, w jakim zakresie będzie ona przechodziła przez teren Żor.  

Zestaw logotypów zawierający: logo Rzeczpospolitej Polskiej oraz Unii Europejskiej z napisem Współfinansowane przez instrument Unii Europejskiej „Łącząc Europę”.

Zestaw logotypów zawierający: logo Rzeczpospolitej Polskiej oraz Unii Europejskiej z napisem Współfinansowane przez instrument Unii Europejskiej „Łącząc Europę”.

Mapa do pobrania w formacie PDF.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.