Wiadomości z Żor

Oddaj krew i pomóż w walce z koronawirusem!

  • Dodano: 2020-03-17 10:45

W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych apelujemy do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych i pełnoletnich osób o zgłaszanie się do najbliższych centrów krwiodawstwa w celu oddania krwi.

Na stronie raciborskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczane są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników.

Potrzebne są wszystkie grupy krwi, jednak najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0 RhD – (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy.

Krew można oddać w godzinach 7:00-14:00 w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, mieszczącym się przy ul. Sienkiewicza 3A oraz w godzinach 7:00-14:30 w terenowych oddziałach w Rybniku przy ul. Rudzkiej 15, w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Krasickiego 21 i w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Radlińskiej 68.   

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. W związku z epidemią zakażeń wirusem COVID-19 osoby, które przebywały poza granicami Polski oraz osoby z objawami takimi jak podwyższona temperatura ciała, kaszel, katar uprasza się o wstrzymanie się z oddawaniem krwi i jej składników.

Przypominamy, że oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi . Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu, a może uratować ludzkie życie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również