Wiadomości z Żor

Żory: na ul. Dworcowej powstanie przejście podziemne

 • Dodano: 2019-03-21 09:15

Bezpieczeństwo ruchu i mieszkańców najważniejsze. Przejazd kolejowy na ul. Dworcowej zostanie przebudowany. Powstanie przejście podziemne.

W przyszłym roku ma zostać wdrożona inwestycja związana z przebudową przejazdu kolejowego w ciągu ul. Dworcowej w Żorach. Zgodnie z zapewnieniami inwestorów – PKP PLK S.A. i UM Żory – ma ona na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu w naszym mieście. Dzięki przebudowie terenu na ul. Dworcowej powstanie bezkolizyjny przejazd dla samochodów i przejście podziemne dla pieszych pod torami kolejowymi, co ma poprawić 

Przebudowa przejazdu kolejowego w Żorach

Inwestycja ma objąć:

 • likwidację przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Dworcowej w Żorach;
 • budowę skrzyżowania bezkolizyjnego przy dworcu PKP Żory wraz z budową przyległego układu drogowego;
 • budowę przejścia podziemnego dla pieszych w miejscu przejazdu kolejowo-drogowego
 • powiązanie skrzyżowania bezkolizyjnego z istniejącym układem dróg
 • budowę infrastruktury kanalizacyjnej w zakresie odwodnienia skrzyżowania bezkolizyjnego i przejścia podziemnego.

Według szacunków budowa ma kosztować prawie 19,4 mln zł. PKP PLK S.A. zadeklarowało pokrycie dokładnie 12 739 999,99 złotych, a z budżetu miasta na inwestycję trzeba będzie przeznaczyć 6,6 mln złotych. Przedsięwzięcie planowane jest na lata 2020-2022.

Inwestycja została zakwalifikowana do dofinansowania w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - etap III” (Projekt), zgodnie z którym PKP PLK s.a. udzieli wsparcia samorządom w zakresie realizowanych przez nie zadań mających związek z infrastrukturą kolejową, takich, jak budowa skrzyżowań bezkolizyjnych w miejsce likwidowanych przejazdów kolejowo-drogowych w poziomie szyn – informują Anna Ujma, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory ds. Promocji, Kultury i Sportu.

Zgodnie z informacją UM Żory, w tym roku mają zostać ogłoszone postępowania przetargowe na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu oraz na zaprojektowanie i realizację inwestycji.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Obywatel kleszczowki

  Po co byl taki kosztowny i dlugotrwaly remont obecnego przejazdu skoro jesli dobrze rozumiem wszystko bedzie przebudowane?????

 • miły

  Bardziej przydatne byłoby od rynku do borynskiej i na targ obok policji

 • ankuz

  Te przejścia by się przydały w kilku miejscach w Żorach ,a jakie dojście na peron?Jak ma wyglądać połączenie dworca PKP i dworca Autobusowego ?a ścieżki rowerowe?Czy ktoś się nad tym zastanowił? Tak samo dojście do super hiper Wiślanki??

 • Daniel

  A od kiedy będzie zamknięty przejazd pkp. a gdzie będą przestanki kolejowe. A z drugiej strony przestana na Dworcowa leśna

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również