Wiadomości z Żor

Skorzystaj z bezpłatnych badań oczu

  • Dodano: 2020-08-25 08:45, aktualizacja: 2020-08-25 08:47

Aż 200 mieszkańców naszego miasta może w tym roku skorzystać z darmowych badań wykrywania zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem (AMD) oraz ocznych powikłań cukrzycy w aspekcie ich wykrywalności w oparciu o analizę lekarską fotografii barwnej dna oka.

Na zlecenie Urzędu Miasta Żory badania dla żorzan przeprowadza Śląskie Centrum Leczenia Oczu Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Okrężnej 11 w Żorach.

Planowane jest przebadanie 200 osób, mieszkających na stałe lub czasowo w Żorach, które:

  • ukończyły 50 lat życia , jeżeli ostatnie badanie okulistyczne było wykonane 12 miesięcy wstecz,
  • chorych na cukrzycę lub stwierdzoną nietolerancją glukozy, jeżeli ostatnie badanie okulistyczne było wykonane 6 miesięcy wstecz i wykazało zmiany na dnie oka,
  • chorych na cukrzycę lub ze stwierdzoną nietolerancją glukozy, jeżeli ostanie badanie okulistyczne było wykonane 12 miesięcy wstecz.

Z badań można skorzystać bezpłatnie w siedzibie Śląskiego Centrum Leczenia Oczu Sp. z o.o. przy ul. Okrężnej 11 w terminie do 30 listopada 2020 r. Należy jednak wcześniej zarejestrować się telefonicznie pod numerem 32 469 60 31 lub 516 896 929. Rejestracja czynna  od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00 – 20:00 lub pod adresem: rejestracja@solcho.pl

AMD – to zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem

Zwyrodnienia plamki związane z wiekiem AMD (age-relared macular degeneration) jest przewlekłą, postępującą chorobą prowadzącą do trwałych zmian w centralnej siatkówce i naczyniówce, w wyniku których dochodzi do nieodwracalnej częściowej lub prawie całkowitej utraty widzenia. Występuje w dwóch postaciach: suchej (łagodniejszej o powolnym przebiegu – 8-90% chorych) i wysiękowej (często bardzo szybko postępującej 10-15% chorych.)

AMD dotyka osoby po 45-50 roku życia, kiedy to częstość zachorowania wynosi około 8%, przy czym wraz z wiekiem liczba chorujących wzrasta, osiągając około 40% populacji 80-latków. Z wiekiem wzrasta również częstość występowania zaawansowanej postaci choroby z 0,1% wśród 50-latków do 7,1% wśród osób po 75 roku życia. W Polsce szacuje się liczbę chorych 1,2, - 1,5 miliona osób, z czego 10-15% choruje na bardziej destrukcyjną postać wysiękową. W skali całego globu liczba chorych obecnie wynosi co najmniej 30-40 mln osób, a dane statystyczne z wielu krajów wskazują na wzrastającą tendencję zachorowalności na AMD. Stąd określenie „epidemia ślepoty” dla tej choroby wydaje się uzasadnione. W krajach rozwiniętych AMD jest główną przyczyną nieodwracalnej ślepoty u osób powyżej 50 roku życia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.