Wiadomości z Żor

Projekt Ostatni Dar - finał akcji z ważnym przesłaniem

  • Dodano: 2020-10-07 07:15, aktualizacja: 2020-10-07 07:36

Żory przyłączyły się do akcji mającej na celu szerzenie idei transplantacji. Projekt społeczny pn. „Ostatni Dar” jest inicjatywą tegorocznych maturzystów - absolwentów Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Honorowy Patronat nad akcją objął  Waldemar Socha - Prezydent Miasta Żory.

Tegoroczni maturzyści, absolwenci Bielskiej Szkoły Przemysłowej - Kamil LorekMonika Gregor i Kacper Płonka - postanowili przekonać mieszkańców województwa śląskiego do idei transplantacji, której towarzyszy wiele negatywnych mitów i przekonań. Tak powstał projekt społeczny „Ostatni Dar”, którego efektem jest reklama społeczna, dostępna w serwisie YouTube.

Na tle urokliwej przyrody w żorskim Parku Staromiejskim przeprowadzono wywiad z biorczynią serca – Kariną Paszek. „Mają walczyć, bo będzie lepiej!” – takie słowa kieruje do osób oczekujących na przeczep. Biorcy narządów to osoby, które cieszą się z każdej dodatkowej chwili życia i swoją historią bardzo chętnie dzielą się z innymi. Każdy z nich chciałby poznać dawcę z imienia i nazwiska, lecz zgodnie z prawem jest to niestety niemożliwe.

Wywiad można również zobaczyć na serwisie YouTube

Grupa Nieformalna Ostatni Dar, rozprowadzała świadectwa woli na terenie woj. śląskiego - kartki wielkości wizytówek, które co prawda nie mają mocy prawnej, ale informują bliskich, że w nadziei ratowania życia innych wyrażamy zgodę na pobranie po śmierci naszych komórek, tkanek i narządów do przeszczepienia. Oprócz tego rozdano okolicznościowe magnesy, a na tablicach pojawiły się plakaty z prostym przesłaniem - "Transplantacja ratuje życie”. Organizatorzy akcji żywią nadzieję, że ich działania przyczynią się do uratowania życia choć jednej osoby, a transplantacja zacznie kojarzyć się z nadzieją, miłością i najcenniejszym darem, jaki może ofiarować zmarły członek rodziny.

Patronat honorowy nad projektem objęli: Minister Zdrowia, Marszałek Województwa Śląskiego, Prymas Polski, Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej, burmistrzowie Żywca, Cieszyna oraz Skoczowa, prezydenci Bielska-Białej, Katowic, Żor, Wodzisławia Śląskiego, Częstochowy oraz Zabrza.

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na fanpage'u akcji „Ostatni Dar” na Facebooku.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.