Wiadomości z Żor

Prezydent Waldemar Socha uzyskał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu

  • Dodano: 2024-07-01 10:15

Żorscy radni udzielili absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za 2023 rok dla Prezydenta Miasta Żory Waldemara Sochy. Podczas sesji absolutoryjnej zaprezentowany został też Raport o stanie Gminy Miejskiej Żory za 2023 rok. W ramach dyskusji nad raportem radni udzielili Prezydentowi Miasta także wotum zaufania.

Prezydent Żor z wotum zaufania

Sesja absolutoryjna Rady Miasta Żory odbyła się 27 czerwca w siedzibie Urzędu Miasta Żory przy Rynku 9. Wśród najważniejszych tematów było rozpatrzenie Raportu o stanie gminy za 2023 rok. Prezydent Waldemar Socha prezentując raport nawiązał m.in. do sytuacji finansowej miasta, licznych inwestycji realizowanych w Żorach czy sytuacji demograficznej.

Wydatki majątkowe w 2023 roku były rekordowe i wyniosły ponad 155,4 mln zł. Dzięki tym środkom zrealizowano liczne inwestycje. Zakończyliśmy remont Zespołu Parkowo-Pałacowego w Baranowicach czy otwarliśmy nowoczesny basen w dzielnicy Rój, a także możemy się pochwalić adaptacją i rozbudową o salę gimnastyczną budynku na os. Pawlikowskiego na filię Zespołu Szkół Specjalnych. Widzimy, że dzięki takim inwestycjom Żory pięknieją – mówił Prezydent  Waldemar Socha - z drugiej strony trzeba spojrzeć na aspekt demograficzny i zastanowić się jak temu przeciwdziałać. Z roku na rok rodzi się mniej dzieci. W naszym mieście urodziło się zaledwie 567 dzieci, czyli aż o 135 mniej niż w 2022 i 353 mniej niż w 2021 roku. Z problemami malejącej liczby mieszkańców i starzenia się społeczeństwa oraz ich konsekwencjami już teraz muszą mierzyć się niemal wszystkie miasta w Polsce - podkreślał Prezydent Żor.

Następnie odbyła się dyskusja nad raportem, a po niej głosowania nad wotum zaufania. Prezydent Waldemar Socha otrzymał wotum zaufania – głosowało 21 radnych, 20 było za udzieleniem wotum zaufania i 1 przeciw.

Kolejną częścią sesji absolutoryjnej było przedstawienie przez Prezydenta Miasta sprawozdania z wykonania budżetu za 2023 rok. Podczas prezentacji Waldemar Socha przedstawił najważniejsze wskaźniki ekonomiczne rozwoju miasta, a także zestawił je z innymi miastami na prawach powiatu z naszego województwa. Dochody budżetu Miasta Żory w 2023 wyniosły 450 943 637,31 zł. Wydatki miasta osiągnęły natomiast rekordowy pułap 572 572 882,99 zł. Oznacza to deficyt w wysokości 122 mln zł.

W głosowaniu nad udzieleniem Prezydentowi absolutorium udział wzięło 20 radnych. 19 zagłosowało za zaakceptowaniem, a 1 był przeciw wobec wykonania budżetu Żor za 2023 rok przez Prezydenta Waldemara Sochę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również