Wiadomości z Żor

Polski Ład: Żory „dostaną po kieszeni” przez zmiany w podatkach? Budżet mniejszy o miliony

  • Dodano: 2021-08-02 11:45

Polski Ład zmniejszy znacząco wpływy do budżetu samorządów? Straty dla miast i gmin idą w miliardy złotych! O ile uszczuplą się wpływy do budżetu Żor?

Według wyliczeń Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich, polskie samorządy na każdym poziomie stracą łącznie aż 145 miliardów złotych w ciągu 10 lat na programie Polski Ład. Dane te wynikają bezpośrednio z projektu ustawy o PIT i CIT, który wdraża założenia rządowego programu w sferze podatków.

Jaki będzie to miało wpływ na poszczególne miasta i na samych mieszkańców? Oznacza to mniej pieniędzy na edukację, inwestycje miejskie, w tym m.in. lokalne drogi, na pomoc dla osób starszych i potrzebujących, tworzenie infrastruktury mieszkaniowej czy komunikację miejską.

Społeczności lokalne w ciągu najbliższej dekady mają stracić łącznie 145 miliardów złotych, a budżet państwa zyska „per saldo” 27 miliardów złotych. Na prezentowanych przez rząd zmianach będą tracić przede wszystkim samorządy i miasta, których budżety opierają się głównie na wpływach z PIT. Projekt ustawy podatkowej, będącej częścią Polskiego Ładu został skierowany do konsultacji, które potrwają do 30 sierpnia.

Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu niekorzystne dla samorządów? Mikołów i gminy powiatu stracą potężne pieniądze

Pełen dokument zawiera 225 stron. Autorzy projektu wyjaśnili, że w ciągu 10 lat trwania nowych przepisów samorządy mają stracić 132 miliardy złotych. Związek Miast Polskich wraz z Unią Metropolii Polskich ocenili te straty na znacznie wyższą sumę – wspomniane łącznie 145 miliardów.

Warszawa obliczyła, że straci 1,7 mld złotych, Kraków 0,5 mld złotych, Wrocław ponad 400 mln złotych, Poznań ponad 300 mln złotych, Gdańsk ok. 250 mln złotych – przedstawia wyliczenia Związek Miast Polskich.

Choć zmiany w podatkach będą korzystne dla podatników PIT to znacząco negatywnie wpłyną na kondycję finansową miast, gmin, powiatów i województw – przekonuje prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, którego słowa przytacza Związek Miast Polskich na stronie internetowej.

O jakich stratach Żor i sąsiadujących z nimi miast i powiatów mowa? Chodzi o miliony złotych!

ZMP i Unia Metropolii Polskich wspólnie stworzyli stronę NaTwojKoszt.pl, gdzie można sprawdzić, o ile uszczuplą się budżety naszych gmin. Żory na zmianach podatkowych Polskiego Ładu stracą w ciągu dekady aż 26 613 854 złotych! A jak będzie u naszych sąsiadów?

  • Jastrzębie-Zdrój – 33 649 282 złotych

Powiat mikołowski:

  • Mikołów – 18 577 236 złotych
  • Orzesze - 7 081 523 złotych

Powiat rybnicki:

  • Rybnik – 57 797 233 złotych
  • Świerklany - 3 892 822 złotych
  • Czerwionka-Leszczyny - 12 482 244 złotych

Powiat pszczyński:

  • Pszczyna – 18 637 366 złotych
  • Pawłowice - 6 049 946 złotych
  • Suszec – 3 687 894 złotych

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.