Windykatorem określamy osobę, która zajmuje się odzyskiwaniem długów. Choć większość osób zna doskonale to pojęcie, nie każdy jednak wie czy wykonywanie tego zawodu wymaga posiadania konkretnych umiejętności i certyfikatów. A co w przypadku windykacji b2b – czy w tym zakresie obowiązują jakieś dodatkowe wymogi? Na stronie mojegliwice.pll ukazał się interesujący artykuł traktujący o tym problemie, można go znaleźć tutaj.
Windykacja b2b
Windykacja b2b jest formą dochodzenia należności pieniężnych pomiędzy przedsiębiorcami. W praktyce dla swej skuteczności wymaga stosowania odpowiednich przepisów prawnych oraz posiadania doświadczenia. Sprawy gospodarcze są z reguły dużo bardziej skomplikowane, niż zaległości finansowe pomiędzy osobami fizycznymi.
Prawidłowe podjęcie czynności windykacyjnych wymaga znajomości konkretnych przepisów prawnych – głównie tych, które zawarte są w Kodeksie cywilnym. Wierzyciele z reguły nie posiadają takiej wiedzy i nie potrafią skutecznie dochodzić spłaty swojego zobowiązania. W tym momencie z pomocą przychodzą wyspecjalizowane firmy oraz kancelarie prawne.
Windykator b2b
Tak naprawdę windykator b2b nie różni się od zwykłego windykatora. Zakres jego działań pozostaje ciągle ten sam, choć oczywiście wiąże się z koniecznością znajomości większej ilości przepisów w przypadku, gdy niespłacona należność wynika z relacji biznesowych.
Windykatorem b2b może być tak naprawdę każda osoba, niekoniecznie po studiach prawniczych. W praktyce takie rozwiązanie jest jednak bardzo ryzykowne, zwłaszcza gdy windykator dopiero zaczyna swoją przygodę w oddłużaniu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia adwokata lub radcy prawnego, ewentualnie firmy windykacyjnej działającej już kilka lat na rynku.
Windykator nie musi posiadać żadnych uprawnień, tak jak np. adwokat, notariusz, czy radca prawny. Obecne przepisy nie regulują tego zawodu, więc każdy może go tak naprawdę wykonywać. Jedyne ograniczenie, które pojawia się w tym zakresie to prawo do reprezentacji swojego klienta przed sądem. Jeśli windykator nie jest adwokatem lub radcą prawnym, nie może występować za wierzyciela w żadnym postępowaniu sądowym – może co prawda udzielać mu różnych wskazówek lub nawet sporządzać określone pisma procesowe, jednak aktywny udział na sali sądowej jest po prostu zabroniony. Zważywszy na to, że duża liczba sprawa b2b trafia do sądu, przedsiębiorca powinien mieć powyższe na uwadze i wybierać takie wsparcie, które gwarantuje kompleksową obsługę prawną.
Gdzie znaleźć dobrego windykatora?
Znalezienie skutecznego windykatora nie zawsze jest proste, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Ilość firm działających w tej branży jest naprawdę spora. Dodatkowo każdy radca prawny lub adwokat ma pełne prawo występowania w takiej właśnie roli.
Jak widać, wsparcie w zakresie windykacji b2b może być oferowane zarówno przez prywatne firmy, jak i kancelarie prawne. Wybór opcji numer dwa jest zdecydowanie lepszym pomysłem, chociażby ze względu na fakt kompleksowej pomocy prawnej uwzględniającej reprezentację w sądzie oraz postępowaniu egzekucyjnym. Warto także pamiętać, że specjalizacja w zakresie odzyskiwania długów oraz wieloletnie doświadczenie dają większe szanse powodzenia.
Decydując się na skorzystanie z wsparcia prawnego w procesie odzyskiwania należności pieniężnych warto wcześniej przygotować się do pierwszej rozmowy z prawnikiem. Podczas spotkania ustalany będzie schemat działania, sprawdzone zostaną różne możliwości kontaktu z dłużnikiem, a także ewentualna kwestia przedawnienia roszczenia. Jeśli dług uległ już przedawnieniu, jego spłata będzie dużo trudniejsza – stąd warto pamiętać o bieżącym rozliczaniu swoich zobowiązań firmowych.
Polecamy również: