Wiadomości z Żor

Ile prądu pobiera rekuperacja

  • Dodano: 2021-12-15 12:45

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to niemalże gwarancja dopływu czystego powietrza. Jest to szczególnie cenione rozwiązanie w dobrze izolowanych budynkach. Możliwe jest w ten sposób oszczędzenie energii grzewczej, nie zmienia to jednak faktu, że prąd jest niezbędny. Dlaczego wentylacja mechaniczna w nowoczesnych budynkach jest tak istotna? Z czego wynikają koszty związane z utrzymaniem wentylacji z rekuperacją? Na co zwrócić uwagę podczas instalacji rekuperacji? Na jakie koszty utrzymania wentylacji z rekuperacją musimy być gotowi? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Dlaczego wentylacja mechaniczna w nowoczesnych budynkach jest tak istotna?

Podczas codziennych czynności, takich jak chociażby gotowanie, pranie, mycie, możliwe jest powstawanie różnorodnych nieprzyjemnych zapachów i wilgoci. Niestety zanieczyszczone powietrze nie dostanie się na zewnątrz samodzielnie poprzez szczeliny znajdujące się w futrach drzwi i okien. Dodatkowo do wnętrza nie dostanie się również świeże powietrze. Prowadzi to do tego, że zwiększa się prawdopodobieństwo dużej wilgotności w poszczególnych pomieszczeniach. W skrajnych przypadkach powstaje pleśń, która szkodliwa jest nie tylko dla domowników, ale również dla całej konstrukcji. Na podstawie doświadczeń innych osób możemy wywnioskować, że ręczne i niekontrolowane wentylowanie domu nie należy do najskuteczniejszych. Z praktycznego punktu widzenia konieczna okaże się mechaniczna wymiana powietrza za pośrednictwem specjalistycznych urządzeń wentylacyjnych. Szczególnie wydajne wydają się urządzenia wentylacyjne z rekuperacją http://reklim.pl. Ich głównym zadaniem jest zarówno odprowadzanie zużytego powietrza, jak i doprowadzenie świeżego z zewnątrz.

Koszty utrzymania wentylacji z rekuperacją - z czego wynikają?

Wiemy już, jak istotna jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją w nowoczesnych nieruchomościach. Wielu z nas zapewne słyszało o znaczącej oszczędności kosztów energii grzewczej poprzez zastosowanie rekuperacji, z drugiej strony silniki elektryczne nie są w stanie wykonać nawet jednego obrotu, jeśli prąd nie zostanie dostarczony. Dlaczego więc mówimy o jakimkolwiek zysku finansowym? Okazuje się, że wymiennik ciepła rekuperatora jest w stanie zatrzymać całą energię cieplną, która zawarta jest w ogrzewanym powietrzu. Energia ta wykorzystuje wentylator do zimnego ogrzania, czystego powietrza zasysanego z zewnątrz. To właśnie dzięki temu powietrze dostające się z zewnątrz nie musi być podgrzewane poprzez wykorzystanie centralnego ogrzewania. Zużywana jest znacznie mniejsza ilość powietrza, co przekłada się na niższe koszty. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że silniki wentylatorów wymuszają wywiew i nawiew powietrza zużywając energię elektryczną. Nowoczesne budynki są szczelne, w konsekwencji wymiana grawitacyjna zimą i latem nie wchodzi w grę. Wentylacja powinna działać prawidłowo przez cały ro.

Na co zwrócić uwagę podczas instalacji rekuperacji?

Nie trzeba być specjalistą z zakresu wentylacji mechanicznej, aby móc wywnioskować, że rekuperacja https://lejery.edu.pl/pompy-ciepla-tanie-ogrzewanie/ w dużym stopniu wpływa na komfort naszego życia. Dodatkowo zwiększana jest wartość nieruchomości, co dla wielu ma priorytetowe znaczenie. Tego typu instalacje montowane są na długi okres czasu, dlatego też tak istotne jest przemyślenie i zaplanowanie danych inwestycji. Decydując się na zakup rekuperatora warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą mieć kluczowe znaczenie. Istotny dla domowników jest generowany poziom hałasu- im mniejszy, tym lepiej. Nie bez znaczenia jest sprawność wymiennika ciepła, a także warunki jej uzyskiwania. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego rodzaju wymiennika ciepła, a także dobranie optymalnej mocy wentylatorów. Obudowy rekuperatora powinny być zabezpieczone przed utratą ciepła.

Na jakie koszty utrzymania wentylacji z rekuperacją musimy być gotowi?

Jeśli chodzi o koszty wentylacji z rekuperacją, możemy je podzielić na dwie części - koszty zakupu i instalacji i koszty eksploatacyjne. W tym pierwszym przypadku wyróżnić możemy cenę urządzeń, koszty wykonania kanałów wentylacyjnych, a także sam montaż instalacji. Koszty eksploatacyjne natomiast to nie tylko coroczny serwis, ale również okresowa wymiana filtrów w rekuperatorze. Najważniejszą pozycją są koszty energii elektrycznej, które zależne są od takich czynników, jak chociażby moc urządzenia, czas pracy wentylatorów, a także cena 1 kWh energii elektrycznej. Rekuperatory odpowiednie dla domu jednorodzinnego, którego powierzchnia wynosi około 120 m2 ma moc w okolicach 200 W. Jeśli założymy, że średnia cena prądu wynosi około 0,617 zł, wówczas roczny koszt zużycia energii wynosi 200 W x 24h x 365 dni x 0,61 - 1068 zł. W praktyce odpowiednio dobrany wentylator o mocy około 110 W pracuje podczas doby 8 godzin, co stanowi już 196 zł po odpowiednich rachunkach. Oczywiście są to wielkości tylko poglądowe, bowiem w rzeczywistości może się to różnić w zależności od różnych czynników.

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.