Brązowa farba jest jedną z najczęściej wybieranych farb do włosów w Polsce, co wynika głównie z faktu, że pasuje praktycznie do każdego typu urody. W ostatnim czasie modne stały się tzw. zimne odcienie brązu, pozbawione rudych refleksów. Niestety farbując włosy nawet na ciemny, zimny brąz, można dostrzec na nich miedziany lub czerwony blask, szczególnie widoczny w słońcu. Skąd więc biorą się rude refleksy i jak im zapobiec?
Rude refleksy na farbowanych włosach – skąd się biorą?
Pomimo tego, że rude refleksy uważane są powszechnie za problem kobiet rozjaśniających włosy, występują one również na włosach farbowanych na brąz oraz czerń. Dlaczego tak się dzieje? Mało która osoba niezajmująca się profesjonalnie fryzjerstwem zdaje sobie sprawę z faktu, że najwięcej czerwonego pigmentu znajduje się w ciemnych farbach. Dowodem potwierdzającym ten fakt jest kolor włosów, jaki otrzymuje się po rozjaśnieniu czarnych włosów za pomocą klasycznego rozjaśniacza – pomarańcz, nazywany często „żółtkiem”.
Usunięcie czerwonego pigmentu z włosów to nie lada wyzwanie, które prawie zawsze wymaga zastosowania dekoloryzatora. Rude refleksy stanowią częsty problem, bowiem większość farb w wyniku wypłukiwania i blaknięcia nabiera rudego odcienia.
Farba do włosów brąz a rude refleksy
Farba do włosów brąz jest używana przez dużą część Polek. Brąz to kolor powszechnie uznawany za „bezpieczny”, nierzucający się w oczy jak czerwony oraz niewyostrzający rysów twarzy jak czerń. Ponadto farbowanie włosów na brąz nie ingeruje tak mocno w strukturę włosa jak rozjaśnianie. Jasnych i średnich odcieni brązu łatwo się pozbyć, a sam kolor pasuje praktycznie każdemu. Niestety włosy farbowane na brąz mają często skłonność do tworzenia się na nich rudych refleksów, które nie zawsze są pożądane. Jak uniknąć rudej poświaty na brązowych włosach?
Wybieraj zimny odcień brązu
Farby do włosów brąz dostępne są w rozmaitych odcieniach, wśród których jest szereg barw, których wybór znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się rudej poświaty. Doskonałym rozwiązaniem są bardzo modne w ostatnim czasie popielate brązy, zarówno te jasne, jak i ciemne. Innymi godnymi uwagi kolorami są m.in. zimne kakao czy mroźna czekolada. Chcąc uniknąć rudej poświaty, należy wystrzegać się wszelkich odcieni kasztanu i mahoniu.
Stosuj szampony i odżywki do brązowych włosów
Jeśli używasz farby do włosów brąz, podczas wybierania kosmetyków pielęgnacyjnych postaw na te, które są dedykowane włosom brązowym. Tego typu produkty pogłębiają kolor włosów i mogą skutecznie przeciwdziałać tworzeniu się rudych refleksów. Ponadto świetnie odżywią i nabłyszczą nadwyrężone farbowaniem włosy.
Używaj płukanek przeciw czerwonym refleksom
Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju płukanki barwiące oraz przeciwdziałające niechcianym refleksom. Warto również spróbować domowych płukanek np. z łupin orzecha włoskiego, które z uwagi na właściwości przyciemniające jest szczególnie polecana przy włosach w kolorze średni lub ciemny brąz. Jak przygotować taką płukankę? Łupiny orzecha gotujemy przez dwie godziny, a powstały z nich wywar stosujemy do ostatniego płukania włosów po umyciu. Taki zabieg można z powodzeniem powtarzać raz na jakiś czas, a efekt, choć subtelny, może znacząco zdefiniować nasz wymarzony odcień.
Unikaj farbowania włosów na rudo
Często główną przyczyną miedzianych refleksów na brązowych włosach jest po prostu przebijająca pod brązową ruda farba. Chcą zapobiec tego typu sytuacjom, należy unikać zbyt częstych zmian koloru włosów, w tym także ich rozjaśniania.
Rude refleksy – czy zawsze warto z nimi walczyć?
Pomimo tego, że wielu osobom nie podobają się rude refleksy na ich włosach, w wielu przypadkach prezentują się one całkiem dobrze, a walka z nimi jest zbędna. Brązowe włosy z rudą poświatą świetnie komponują się z jasną, porcelanową karnacją i zielonymi oczami. Mahoniowy odcień brązu często polecany jest osobom o ciemnej karnacji i ciemnych oczach, bowiem tworzy z nimi oryginalną kompozycję. Popularnym przez wiele dekad kolorem jest kasztanowy brąz, który pasuje praktycznie do każdego ciepłego typu urody.