Wiadomości z Żor

Dom w stanie surowym, deweloperskim, pod klucz - co to znaczy?

  • Dodano: 2020-09-29 08:00, aktualizacja: 2020-09-29 08:08

Budowa domu do stanu surowego otwartego, zamkniętego, a może dom pod klucz? Czym charakteryzuje się stan deweloperski? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule.

  1. Stan surowy otwarty i zamknięty
  2. Stan deweloperski
  3. Budowa domu pod klucz

Stan surowy otwarty i zamknięty

Proces budowy domu składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest budowa do stanu surowego otwartego albo zamkniętego. Stan otwarty obejmuje wykonanie i izolację fundamentów, postawienie słupów, ścian nośnych, stropu, konstrukcji dachu wraz z pokryciem, a także ewentualnych schodów betonowych oraz ścian piwnic (w przypadku budynków z kondygnacją oraz piwnicą). Etap ten pochłania zwykle ok. 50% łącznych kosztów postawienia domu. Jest również bardzo spektakularny – na oczach właściciela z przysłowiowej dziury w ziemi wyrasta bowiem wymarzone lokum.

Stan surowy zamknięty określa natomiast etap, w którym zakończono wszystkie prace konstrukcyjne. Domek w tym stanie ma już drzwi i okna we wszystkich zewnętrznych otworach. Jeśli w bryle budynku znajduje się garaż, to on również ma już zamontowaną bramę garażową. Dom ten nie posiada natomiast wykonanych instalacji, jest również niewykończony zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Nie nadaje się więc jeszcze do zamieszkania.

Stan deweloperski

Dom w stanie deweloperskim to natomiast obiekt, w którym wykonano wszystkie instalacje, ocieplono dach oraz wykończono go z zewnątrz. Teoretycznie więc nadaje się do zamieszkania, choć z pewnością byłyby to dość spartańskie warunki.

Obiekt w tym stanie jest gotowy do wykończenia w środku. W budynku otynkowane ściany są już przygotowane do pomalowania, a posadzki z betonową wylewką są gotowe do wykonania podłóg. W domu rozprowadzono instalację elektryczną, wykonano przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania wraz z kaloryferami. Zamontowano drzwi wejściowe, balustrady balkonowe oraz parapety zewnętrzne i wewnętrzne.

Doprowadzenie budowy domu od podstaw do stanu deweloperskiego to koszt rzędu ok. 70% całej inwestycji.

Budowa domu pod klucz

Budowa domów pod klucz obejmuje kompleksowe postawienie oraz wykończenie lokum w taki sposób, aby można się było do niego od razu wprowadzić, po wcześniejszym umeblowaniu. Rozwiązanie to wiąże się z oszczędnością czasu, bowiem to po stronie dewelopera leży zatrudnienie oraz koordynowanie prac poszczególnych ekip pracowników.

Profesjonalni deweloperzy i firmy budowlane, tacy jak Dom 3E, proponują swym klientom możliwość budowy domu do dowolnego etapu. Zazwyczaj klienci decydują się na kompleksową budowę przynajmniej do stanu deweloperskiego, choć sporą grupę odbiorców interesują również domy pod klucz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.