Jeśli jesteś lub dopiero zamierzasz być posiadaczem broni, to musisz pamiętać o tym, że w polskie prawo ściśle wyznacza sposoby jej przechowywania. Nie ma żadnych wątpliwości, że posiadanie sejfu to konieczność dla każdego strzelca. Nie ma znaczenia, czy broń ma docelowo służyć celom sportowym, ochronie osobistej, czy też właśnie myślistwu. Polskie prawo jest tutaj bezwzględne. Trudno się temu dziwić – bezpieczeństwo domowników zawsze stoi na pierwszym miejscu. Pamiętając o tym wszystkim, należy podejść do tego tematu z należną powagą. W tym wpisie dowiesz się, jak zapewnić maksymalną protekcję broni myśliwskiej podczas jej przechowywania przy użyciu odpowiedniej szafy na broń.
Litera prawa jest bezwzględna. Sejfy na broń co najmniej klasy S1!
Polskie prawo warunkuje nie tylko noszenie i ewidencjonowanie broni oraz amunicji, ale także właśnie przechowywanie. To może dziwić osoby początkujące, w końcu w amerykańskich filmach w warunkach domowych broń wyciąga się z takich miejsc, jak szuflada w kuchni. Przechowywanie broni w specjalnych sejfach może wydawać się nieco nieoczywiste, jednakże często od tego zależy bezpieczeństwo domowników. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 wskazuje jednoznacznie (tak samo, jak norma PN-EN 14450), że zgodne z literą prawa jest przechowywanie broni w sejfie klasy S1, co najmniej. To niestety uderzyło we wszystkich tych, którzy posiadali jakościowe i specjalnie dopasowane szafy na broń, które jednak nie miały przyznanej normy S1. Prawo dało im jednak 5 lat na wymianę od wprowadzenia nowych zaleceń. Przepisy mają jeden cel – zagwarantować bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że w każdym momencie policja może przeprowadzić kontrolę przechowywania broni myśliwskiej. Niedostosowanie się do przepisów może skutkować karą aresztu lub grzywną.
Czym powinna cechować się odpowiednia szafa na broń?
Z praktycznych kwestii przechowywania warto omówić sobie to, czym charakteryzuje się dobry sejf na broń myśliwską. Aby dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb o wymogach klasy S1, warto pomyśleć o: rodzaju i liczbie egzemplarzy broni, miejscu przechowywania, sposobach zamykania i otwierania szafy oraz, co oczywiste, o budżecie. Określona szafa może mieć jakąś liczbę uchwytów na broń krótką i długą, a także różnic się od siebie wymiarami i wagą. Niektóre sejfy ważą ponad 100 kilogramów, a to nie lada ciężar. Przykładowe modele spełniające wymagania prawa znajdziesz na stronie sklepu CYNGIEL, pod adresem: cyngiel.com.pl. Szafa zawsze powinna być solidna, tam masz je na wyciągnięcie ręki. Bezpieczne przechowywanie broni to obowiązek prawny. Czego nie trzeba przechowywać w sejfach na broń? Rozporządzenia z 2014 roku nie dotyczy broń palna niewymagająca pozwolenia, czyli wiatrówki i pistolety gazowe.