Wiadomości z Żor

Żory: Znamy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Izabela Kloc europosłem

 • Dodano: 2019-05-27 10:45

W województwie śląskim do urn poszło 45,85 proc. uprawnionych do głosowania. Na Śląsku zwycięża Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,27 proc. Europosłanką trzecia na śląskiej liście PiS, Izabela Kloc.

PKW podał wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego pochodzące z 99,31 proc. komisji wyborczych. Jak wynika z wyliczeń, wybory do PE wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, na którą głos oddało 45,56 proc. wyborców. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Europejska z 38,30 proc. głosów. Eurowybory okazały się również szczęśliwe dla nowej na scenie politycznej partii Roberta Biedronia. Wiosna uzyskała poparcie na poziomie 6,04 proc.

PiS uzyskał większe poparcie w województwach: śląskim, małopolskim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i mazowieckim - poza okręgiem obejmującym Warszawę i osiem powiatów.

Koalicja Europejska wygrała w województwach: opolskim, lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Wybory do PE w województwie śląskim – wyniki i frekwencja

W województwie śląskim średnia frekwencja wyborcza wyniosła 45,85 proc. W Żorach oddało głos 45,91 proc. uprawnionych do głosowania. 

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego – Żory:

 • KW PiS – 46,88 proc.
 • KWW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni – 36,36 proc.
 • KW Wiosna Roberta Biedronia - 5,80 proc.
 • KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - 4,71 proc.
 • KWW KUKIZ'15 – 4,27 proc.
 • KKW Lewica Razem - Razem, Unia Pracy, RSS – 1,05 proc.
 • KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski – 0,93 proc.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego – województwo śląskie

Na Śląsku zwycięża KW Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,27 proc. Drugi jest KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, uzyskując 40,22 proc.

 • KW Wiosna Roberta Biedronia - 5,82 proc.
 • KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - 4,61 proc.
 • KWW KUKIZ'15 - 3,80 proc.
 • KKW Lewica Razem - Razem, Unia Pracy, RSS – 1,18 proc.
 • KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski 1,10 proc.

Wybory do Parlamentu Europejskiego – kto został europosłem na Śląsku? 

Dwa pewne mandaty uzyskali zajmujący „jedynki” na partyjnych listach PiS i KO Jadwiga Wiśniewska (389 795 głosów) i Jerzy Buzek (liczba głosów: 387 466). Europosłami zostali również pochodząca z Mikołowa, działająca na terenie Żor posłanka z ramienia PiS, Izabela Kloc (68 198 głosów) i eurodeputowany z listy KO, Jan Olbrycht (68 151 uzyskanych głosów). O konflikcie obu polityków pisaliśmy jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W niedzielny wieczór PKW podała informacje o przekroczeniu przez Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy progu wyborczego i otrzymaniu przez kandydata ze Śląska, Jacka Wilka mandatu. Dziś rano okazało się jednak, że ugrupowanie nie uzyskało wystarczającego wyniku w skali ogólnopolskiej. Tym samym, miejsce w PE zajmie wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski z PiS (46 044 głosów). Wszystko wskazuje na to, że ostatni z dostępnych mandatów otrzymał pochodzący z Rybnika Łukasz Kohut (KW Wiosna Roberta Biedronia), uzyskując 48 680 głosów.

Prawdopodobnie do PE nie dostał się Marek Balt z KO (uzyskał 53 166 głosów). Warto jednak zaznaczyć, że przez wielkość okręgu i specyficzną ordynację wyborczą wszyscy wspomniani kandydaci mogą otrzymać mandaty poselskie (jeśli na województwo śląskie przypadnie 7 miejsc w PE).

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.