Wiadomości z Żor

Żorski Budżet Obywatelski 2024 - złóż wniosek do 30 czerwca! Do wydania jest 2,5 mln zł

 • Dodano: 2023-06-23 07:45, aktualizacja: 2023-06-23 08:10

Aż 2,5 mln zł jest do dyspozycji mieszkańców w Żorskim Budżecie Obywatelskim 2024! Chcesz mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym mieście? Uważasz, że w twojej okolicy brakuje jakieś ważnej inwestycji? Żorski Budżet Obywatelski to doskonała okazja, by zrealizować swój pomysł! Nabór wniosków trwa już tylko do 30 czerwca.

Żorski Budżet Obywatelski 2024

Wniosek do Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2024 (ŻBO 2024) może złożyć każdy mieszkaniec Żor (liczy się zamieszkanie, a nie zameldowanie) w terminie od 29 maja do 30 czerwca 2023 r. Ponownie można zgłaszać wyłącznie projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które skierowane są do ogółu mieszkańców. Szacunkowa wartość zgłaszanego projektu musi wynosić co najmniej 100 000 zł, a jednocześnie nie może przekraczać kwoty przeznaczonej na ŻBO 2024 czyli 2 500 000 zł. Mieszkańcy mogą zgłaszać zarówno projekty „miękkie”, jak i inwestycyjne, pamiętając, że te ostatnie muszą być zlokalizowane na nieruchomościach należących do miasta. Własność poszczególnych działek można łatwo sprawdzić na geoportal.zory.pl, wybierając kolejno: mapy > EGIB własność > uruchom mapę.

Każdy mieszkaniec może zgłosić jeden projekt, a zgłoszenia przyjmowane są w następujący sposób:

 1. listownie na adres: Urząd Miasta Żory, Aleja Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, z adnotacją na kopercie „Żorski Budżet Obywatelski” lub „ŻBO”
 2. bezpośrednio w siedzibie Urzędu Miasta Żory przy Rynku 9 lub Aleja Wojska Polskiego 25,
 3. elektronicznie pod adresem zory-ekonsultacje.eboi.pl, przy czym formularz projektu zgłoszony elektronicznie musi zawierać wszystkie wymagane załączniki, w postaci skanów lub zdjęć oryginałów dokumentów,
 4. w przypadku osób, którym rodzaj niepełnosprawności lub stan zdrowia uniemożliwia złożenie wniosku - za pośrednictwem Mobilnego Urzędnika, po uprzednim kontakcie telefonicznym z Urzędem Miasta Żory.

Jak zgłosić projekt?

Aby zgłosić projekt wymagana jest lista z podpisami poparcia co najmniej 50 mieszkańców Żor. Wzór formularza do złożenia w formie papierowej oraz wzór listy poparcia są dostępne w   Urzędzie Miasta Żory w godzinach jego pracy. Można je też pobrać poniżej.

W Żorskim Budżecie Obywatelskim można zarówno zgłaszać projekty do realizacji, jak i w późniejszym czasie głosować w formie elektronicznej, za pomocą platformy „E-Żory”, dostępnej pod adresem zory-ekonsultacje.eboi.pl. By to zrobić trzeba najpierw założyć konto na platformie. By to zrobić wchodzimy na stronę zory.eboi.pl i klikamy zarejestruj. Następnie wpisujemy swoje dane osobowe, adres e-mail oraz wyrażamy zgody, konieczne do założenia konta. Ważne, aby pamiętać o zaznaczeniu okienka „Jestem mieszkańcem” i włączeniu opcji założenia profilu także w module e-Konsultacje. Po kliknięciu „zarejestruj się” otrzymamy wiadomość mailową z linkiem do aktywacji konta. Po jego aktywacji i sprawdzeniu poprawności danych przez Urząd Miasta Żory można korzystać z platformy.

By złożyć online propozycję inwestycji w procedurze Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2024 należy kolejno:

 1. zalogować się w EBOI
 2. w górnej części strony kliknąć „e-Konsultacje”
 3. ponowie zalogować się – tym razem do modułu e-Konsultacje
 4. w górnej części strony kliknąć „Zgłoś inicjatywę” – wybierając typ „Projekt budżetu”
 5. opisać i przesłać zgłaszaną inicjatywę wraz z koniecznymi załącznikami.
 6. kliknąć „Wyślij”.

Prosimy, by zgłaszając projekt przez Internet jako załączniki dodać w wersji elektronicznej (skan + wersja edytowalna) wszystkie pliki, które są konieczne do zgłoszenia papierowego tj. formularz wniosku, listę poparcia, a w przypadku osób niepełnoletnich także zgodę opiekuna prawnego.

Jak prawidłowo napisać wniosek?

Zgłaszając wniosek należy możliwie jak najdokładniej opisać zgłaszaną propozycję (tytuł, opis tego co miałoby powstać, lokalizacja) oraz podać możliwie dokładny kosztorys – stworzony w oparciu o zapytania do firm, koszty podobnych realizacji w Żorach lub innych miasta itp. Nie wolno przy tym wskazywać, że inwestycja musi zostać zrealizowana przez zakup sprzętu konkretnej marki czy wykonana przez konkretnego wykonawcę.  Należy też pamiętać o podziale kosztów na te dotyczące działań inwestycyjnych i działań „miękkich”.

Dodatkowo zgłaszający wniosek musi podać szacowane koszty eksploatacyjne zgłaszanej inwestycji w 5 kolejnych latach. W kosztorysie należy zawrzeć wszystkie koszty tzn. wziąć pod uwagę konieczność wykonania projektu, uzyskania pozwoleń, koszty obsługi czy utrzymania zgłaszanego przedsięwzięcia.

- Jeśli mają Państwo pytania dotyczące wykonalności technicznej czy sposobu przygotowania kosztorysu zachęcamy do kontaktu z pracownikami Wydziału Inwestycji (pod adresem in@ um.zory.pl lub numerem telefonu 32 43 48 275 i 32 43 48 276) oraz Wydziału Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miasta Żory (pod adresem imi@ um.zory.pl  lub numerem telefonu 32 43 48 272 albo 32 43 48 290) - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Żorach.

Do wniosku można także dodać mapy, szkice, zdjęcia lub inne załączniki, które pomogą w jak najlepszym przedstawieniu zgłaszanego pomysłu. Należy także podać dane kontaktowe osoby zgłaszającej. W przypadku problemów z wypełnieniem wniosku można zgłosić się do pracowników Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory mailowo na adres wpks@ um.zory.pl lub telefonicznie pod nr 32 43 48 176.

O terminach i szczegółach dalszych etapów będziemy informowali na bieżąco m.in. na miejskiej stronie internetowej www.zory.pl, na profilu facebookowym Miasto Żory, w BIP oraz na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta. 

Żorski Budżet Obywatelski 2024 - złóż wniosek do 30 czerwca! Do wydania jest 2,5 mln zł

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również