Wiadomości z Żor

Żorska ciepłownia będzie spalać odpady?

 • Dodano: 2019-08-30 08:45, aktualizacja: 2019-08-30 09:01

Grupa Działamy donosi, że ciepłownia w Żorach przygotowuje się do wdrożenia nowych działań - spalania odpadów. Miasto nie informuje o tym mieszkańców Żor. 

Władze miasta Żory, w tym prezydent Waldemar Socha nie informują żorzanek i żorzan o planach zmiany w tym celu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Prezydent Żor od marca tego roku po cichu, bez informowania mieszkańców w sprawie dotyczącej ich zdrowia i środowiska naturalnego rozpoczyna prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, by umożliwić ciepłowni spalanie odpadów w starych, prawdopodobnie nieprzystosowanych do tego celu kotłach i układzie oczyszczania spalin – informuje nas Dariusz Kos, przedstawiciel stowarzyszenia Grupa Działamy.

Sprawa jest poważna. Z przeprowadzonych w 2017 roku przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu badań spalania z węglem odpadów, jako paliwa alternatywnego w kotłach WR-25 (takich w jakich jest wyposażona ciepłownia w Żorach) wynika, że zwiększa się emisja metali ciężkich, silnie trującego chlorowodoru, pyłów, rakotwórczych dioksyn i trujących furanów.

Niebezpiecznie dla ludzkiego zdrowia i środowiska metale ciężkie oraz dioksyny w zwiększonych stężeniach występują także w popiele i żużlu po spalaniu mieszanki węgla i odpadów, jako paliwa alternatywnego.

Spalanie odpadów jest bezpieczne, ale w nowoczesnych, ekologicznych, specjalnie do tego zaprojektowanych i wykonanych instalacjach. Ciepłownia Żory zamierza odpady spalać w nieprzystosowanych do tego urządzeniach, szczególnie układach oczyszczania pyłów. To powoduje odwrotne skutki - wzrost zanieczyszczenia środowiska metalami ciężkimi - przekonuje Dariusz Kos.

Sprawą zajęła się Komisja Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska z inicjatywy m.in. radnego Dawida Świerczka. W trakcie spotkania główny specjalista - pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury, Bronisław Pruchnicki poinformował radnych, że żaden wniosek na piśmie o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego nie wpłynął do UM

Okazuje się jednak, że prezydent Socha w połowie sierpnia odpowiedział oficjalnie na zapytanie przesłane 6 sierpnia przez Radę Dzielnicy Kleszczów w tej sprawie. 

W marcu bieżącego roku PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S. A. zwróciła się do Prezydenta Miasta Żory z wnioskiem o umożliwienie realizacji inwestycji związanej z zaopatrzeniem w ciepło miasta Żory w ramach prowadzonej przez siebie działalności w oparciu o termiczne przekształcenie paliw alternatywnych o kodzie 19 12 10 i nośników energetycznych o kodzie 19 12 12 na terenie zakładu zlokalizowanego przy ul. Pszczyńskiej 54 w Żorach.

Biorąc pod uwagę fakt, że wnioskodawca jest państwową, profesjonalną firmą energetyczną oraz biorąc pod uwagę zarówno potrzeby zaopatrzenia w energię cieplną miasta Żory, a także uwzględniając potrzeby związane z utylizacją wyselekcjonowanych wysokoenergetycznych odpadów, w przygotowywanym projekcie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego planuje się wprowadzenie zapisów umożliwiających prowadzenie tego typu działalności. Równocześnie wyklucza się w obrębie ciepłowni miejskiej prowadzenie działalności związanej z segregacją odpadów.

W planowanych zapisach zmiany PZP przewiduje się zakaz przetwarzania odpadów niebezpiecznych, a cała działalność związana z przetwarzaniem odpadów wyselekcjonowanych w celu wytwarzania energii, będzie się mogła odbywać wyłącznie wewnątrz obiektów kubaturowych. Oznacza to, że zarówno magazynowanie jak i składowanie ww. odpadów nie będzie się mogło odbywać na składowiskach i placach składowych lub w wiatach.

Kolejne nowe zapisy planu miejscowego wymagać będą od inwestorów stosowania przy realizacji obiektów przemysłowych, najnowszych i najefektywniejszych, dostępnych technologii zabezpieczających środowisko przed wszelkimi szkodliwymi emisjami, w tym m.in. chemicznymi, pyłowymi i odorami – czytamy w piśmie skierowanym do Rady Dzielnicy Kleszczów przez Waldermara Sochę.

Stawia to prezydenta miasta, Waldemara Sochę w trudnej sytuacji, bowiem własnoręcznie podpisał na papierze odpowiedź, iż wniosek wpłynął i to w marcu, a zmiany w planie przestrzennym będą uwzględniały potrzeby PGNiG Termika EP. Pełnomocnik Pruchnicki informował radnych, że odbyła się tylko jedna, luźna rozmowa z zarządem PGNiG Termika.

Wysłaliśmy do Zarządu PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa wniosek o udostępnienie wszystkich dokumentów w tej sprawie, łącznie z dokumentami o zakresie inwestycji w kotły WR-25 i układ oczyszczania pod kątem przystosowania ich do spalania odpadów w postaci paliwa alternatywnego. Na witrynie internetowej tej spółki nie ma żadnych informacji o inwestycjach przystosowujących ciepłownię w Żorach do spalania odpadów. W ciepłowni nadal zainstalowane są tylko kotły wodnorurowe WR-25 (trzy) do spalania jedynie węgla. Zapewne chcą oni mieszać węgiel z RDF, lecz bez przystosowania komory spalania, jak wykazały badania z 2017 roku to powoduje zwiększenie zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery i w ubocznych produktach spalania (żużel i popiół). Na takie coś nie powinno być zgody – informują aktywiści grupy Działamy.

Czekamy na oficjalnie stanowisko miejskich władz w tej sprawie. Do tematu będziemy wracać.

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Widzeto

  Ludzie całe wysypisko z ulicy kleazczowskiej w Żorach chcą przenieść do centrum zor.(sąsiedztwo centrum i budownictwa jednorodzinnego A to jeden smród śmieci i pyły śmieciowe latają jak w zimie śnieg zapraszam na kleazczowskia A pani sołtys i wielka radną Celiński byle dom wystawić za co łaska (św.kleszczowskie i darowizna na pogozelcow)żenada i pytamy p. Socha ile ten brudel jeszcze potrwa.??

 • BJP

  ... i jeszcze jedno:Wydaje się, że Panu Kosowi puszczają nerwy. Może dlatego, że przeczuwa lub wie, że cała prawda o Panu przedstawicielu stowarzyszenia zwykłego (stowarzyszeń) wisi w powietrzu jak miecz Damoklesa?Pan Kos życzy mi i pisze "... zajmij się Pan robotą..." I kto to pisze? ;) :) Nawzajem Panie Kos, nawzajem! :)Ponadto nie odpowiedział wprost na moje całkiem proste pytanie "Czy ktoś mógłby wymienić choćby ilość "aktywistów grupy Działamy"...?" w odpowiedzi stosując demagogiczny chwyt (nie chcąc stosować zasady "wet za wet" nie użyłem słowa "goebbelsowska propaganda"), określając moje prtywatne śledztwo jako inwigilację (!) organizacji społecznej "metodami SB-eckimi". A na czym to niby one polegają? Wyrywałem komuś paznokcie, łamałem kości, wierciłem lub wyrywałem zęby?. Zapewniam, że ze stanem uzębienia Pana Kosa nie mam nic wspólnego.

 • BJP

  Dawno tu nie zaglądałem, ale skoro zostałem z nazwiska "wywołany do tablicy", więc odpowiadam:1) w trybie prac nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego (określony w ogłoszeniu termin składania wniosków) rzeczywiście żaden wniosek z PGNiG Termika nie wpłynął. Nie znałem jednak treści pisma, skierowanego do Prezydenta 26.02.2019, nie zawierającego słowa wniosek, a jedynie słowo "prosimy". Prezydent bez względu na prośby lub wnioski formalne ma prawo składać swoje propozycje do zmiany planu m.in. również traktując prośby, lub wnioski, złożone po formalnym terminie. 2) Nie wiem jacy to "pracownicy PGNiG TERMIKA EN" (pan Kos nie podaje i nie pisze, że ma na to dowody) potwierdzili zamiar spalania odpadów w sposób opisany przez Pana Kosa, jednak czytałem pismo (dowód) z w którym Pprezes PGNiG TERMIKA EN pisze "...w żadnym trzypadku nie zamierzamy wykorzystywać kotłów WR 25, jakie są zainstalowane w naszej ciepłowni w Żorach, do termicznego przekształcania paliw alternatywnych lub nośników energii (kody 191212, 191210) ..." Sprawa jest więc jasna.

 • żorek

  Od początku kadencji prezydenckiej w Żorach,tego pana uważałem i uważam za szkodnika nr.1,wśród swojej"elyty" popleczników,karierowiczów,manipulujących nie znającymi sedna sprawy zagrożenia zdrowia mieszkańców Żor...i tyle..

 • Seweryn

  Straszne bzdury wypisuje autor tego artykułu - do spalania śmieci trzeba wybudować nowoczesną jednostkę w rodzaju kotła fluidalnego a z tego co się wiem tego typu jednostka jest w FORTUM w Zabrzu. I tam powietrze na kominie jest 100% zdrowsze niż np. w Rybniku w okolicach Rynku w styczniu.

 • Grupa Działamy

  No właśnie na tym polega problem, że w żorskiej ciepłowni chcą mieszać węgiel z odpadami zwanymi paliwem alternatywnym (to zmielony plastik, guma, tekstylia itp.) i spalać to w kotłach WR-25. Proporcje węgla do odpadów mają wynisić 80:20. Taki scenariusz potwierdzili nam pracownicy PGNiG TERMIKA EN

 • Grupa Działamy

  No właśnie na tym polega problem, że w żorskiej ciepłowni chcą mieszać węgiel z odpadami zwanymi paliwem alternatywnym (to zmielony plastik, guma, tekstylia itp.) i spalać to w kotłach WR-25. Proporcje węgla do odpadów mają wynisić 80:20

 • BJP

  Czy ktoś mógłby wymienić choćby ilość "aktywistów grupy Działamy", Bo wydaje się, że cała "GRUPA" to tylko Dariusz Kos.

 • Grupa Działamy

  Panie Pruchnicki, zajmij się Pan robotą zamiast inwigilować organizację społeczną metodami SB-eckimi

 • Bity Hanys

  Czyste hooje z Poo zamykamy kopalnie jarajmy śmieci!?

 • Obyty

  Do spalania smeci potrzebny jest nowy kocioł . Kotły wr 25 NIE spalają smieci.

 • GRUPA DZIAŁAMY

  No właśnie na tym polega problem, że w żorskiej ciepłowni chcą mieszać węgiel z odpadami zwanymi paliwem alternatywnym (to zmielony plastik, guma, tekstylia itp.) i spalać to w kotłach WR-25. Proporcje węgla do odpadów mają wynisić 80:20. Taki scenariusz potwierdzili nam pracownicy PGNiG TERMIKA EN.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.