Wiadomości z Żor

Żorro laureatem World Design Awards 2022. Nagrodzony w rzadkiej kategorii

  • Dodano: 2023-01-02 08:15, aktualizacja: 2023-01-02 08:27

2022 rok dla katowickiej pracowni FrantaGroup był pełen sukcesów. Minione 12 miesięcy zamknęła kolejna nagroda na koncie Macieja Franty i jego architektów. Powstający w Żorach apartamentowiec Żorro zwyciężył w konkursie World Design Awards 2022.

To dla nas również wyjątkowa nagroda, gdyż dotyczy budynku mieszkaniowego wielorodzinnego czyli niezwykle rzadko nagradzanej w Polsce kategorii. W całym procesie budowy zakończony został już pełen zakres prefabrykowanej peleryny balkonów I dbamy o każdy detal na dalszych etapach – skomentował wygraną w mediach społecznościowych Maciej Franta.

To już drugi raz z rzędu, gdy projekt FrantaGroup trafił na listę zwycięzców World Design Awards. Tym razem to Żorro – powstający w Żorach na ulicy Handlowej blok – został doceniony w kategorii „budynek wielorodzinny”.

Żorro uznany najlepszym budynkiem wielorodzinnym w 2022 roku

Budynek mieszkalny zdecydowanie wyróżnia się na tle żorskiej zabudowy, mimo tego, że ma nawiązywać do charakteru budynków w swoim otoczeniu – projekt powstał poprzez skopiowanie i zmianę prefabrykowanego budynku w sąsiedztwie. Twórcy projektu zadbali o to, aby w nowoczesny sposób nawiązać do ekologicznych trendów w architekturze, gdyż bryła z wielkiej płyty zostanie uzupełniona o bujną roślinność. Z okien Żorro lokatorzy będą mieli okazję codziennie oglądać niesamowitą panoramę Beskidów.

ŻORRO finalnie ma mieć powierzchnię 5 720 metrów kwadratowych i pomieścić 51 mieszkań – od kawalerek po apartamenty dla rodzin z dziećmi. Część budynku zostanie wydzielona na potrzeby apartamentów pod klucz, a także lokali typu penthouse. To inwestycja firmy Blockhaus z Łazisk Górnych.

World Design Awards 2022 to międzynarodowy konkurs designu i architektury, a jego celem jest wyróżnienie i promowanie nowatorskich projektów, które wdrażają nowoczesne rozwiązania i na nowo definiują pojęcie designu. W konkursie mogą wziąć udział projektanci z całego świata, a nagrodę można zdobyć w kilkunastu kategoriach, w tym budynek biurowy, budynek wielorodzinny, instytucje, wnętrza mieszkalne, wnętrza komercyjne, projektowanie krajobrazu, transport, urbanistyka i wiele innych.

Nasi Przyjaciele w Bezpieczeństwie cmd5.org

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również