Wiadomości z Żor

Ważna jest ta pogoda! Zaproszenie na spektakl o Żorach w XX wieku

  • Dodano: 2022-05-10 10:00

Pogoda jest ważna, a najbardziej wzruszających opowieści dostarcza nam samo życie. Przekonuje nas o tym grupa Art.Buzz z Miejskiego Ośrodka Kultury, która swój najnowszy spektakl oparła o autentyczne wydarzenia z historii Żor.

W poszukiwaniu materiału do scenariusza grupa zanurzyła się w literaturze, wspomnieniach i wywiadach

Całość historii oparta jest o losy dwóch żorzanek – Jadwigi Bałdyk i Emilii Siedlak. To one prowadzą nas, począwszy od lat 20. zeszłego wieku, przez piękne i trudne momenty historii, zarówno tej w wymiarze kraju, regionu oraz miasta, jak i indywidualnej. Obok nich w epizodycznych rolach pojawiają się: Stefania Chmielewska, Pelagia Jureczko, Krystyna Knopek, Marta Mandla, Klara Marcisz, Bronka Matzner, Waleska Palowska, Hildegarda Smyczek, Irena Twardzik, Antonina Tyrtania, Lilianna Wojciechowska i Akwilina Wyrobek.

Spektakl próbuje zatrzymać w kadrze losy mieszkańców

Emilia wymieniająca się z siostrą butami, by chodzić do szkoły, Jadwiga przygotowująca stół na wizytę Piłsudskiego, walka zwolenników rządu i Korfantego, dwumiesięczne bombardowanie Żor na początku 1945, Hildegarda Smyczek, próbująca ratować syna poszkodowanego w wybuchu na ul. Dworcowej, aż po kolejki za kawą i budowę nowych osiedli.

To wszystko pokazuje obraz miasta pogranicza, przedwojenne współwystępowanie kultury polskiej, niemieckiej i żydowskiej, powojenny napływ mieszkańców spoza Śląska.

MOK w Żorach zaprasza na spektakl wszystkich mieszkańców miasta. 24 maja, o godz. 10 i 12 organizowane są pokazy dla szkół ponadpodstawowych, o godz. 18:00 – dla wszystkich. Wydarzenie przeznaczone jest dla młodzieży i widzów dorosłych. Bilety w cenie 15 zł do nabycie w kasie Domu Kultury.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również