Wiadomości z Żor

W Żorach powstanie strefa tenisa? Pomysł trafił do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego

  • Dodano: 2021-09-13 16:15

Jest szansa na to, że w mieście powstanie Żorska Strefa Tenisa! Na projekt można głosować do 20 września w nowej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Ruszył Żorski Budżet Obywatelski 2022 i wśród dziesięciu zaakceptowanych przez komisję projektów, na które mogą głosować mieszkańcy miasta do 20 września znalazł się pomysł, który ma służyć poprawie aktywności fizycznej wszystkich żorzan. O czym mowa? Chodzi o Żorską Strefę Tenisa, dla której miejsce wnioskodawcy znaleźli w centrum miasta – obok miejskiej hali przy ul. Folwareckiej na terenach miejskich administrowanych przez MOSiR Żory.

W związku z planowanym przeniesieniem miejskiego lodowiska z terenu przy hali sportowej na Halę Targową przy ul. Dąbrowskiego przestrzeń po lodowisku może zostać wykorzystana na realizację projektu. Wnioskodawcy zakładają, że przestrzeń Żorskiej Strefy Tenisa mogłaby połączyć wykonywane w bieżącym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego boisko do padla (elementy tenisa i squasha) oraz realizację tego projektu startującego w BO 2022.

Projekt zakłada stworzenie Żorskiej Strefy Tenisa, czyli budowę kompleksu czterech krytych kortów tenisowych, w tym trzech hal pięcio-łukowych stalowych, z nowoczesną nawierzchnią dywanową typu TOP SLIDE, efektywnym systemem ogrzewania oraz oświetleniem częściowo naturalnym przez zastosowanie membran światło-przepuszczalnych wraz z przyległym budynkiem zaplecza szatniowego – czytamy w opisie projektu BO.

Żorska Strefa Tenisa wśród projektów BO 2022

Według założeń, Żorska Strefa Tenisa, w skład której mają wchodzić trzy korty w krytej hali wraz z systemem ogrzewania i otwieranymi bocznymi częściami hal na okres letni jest przewidziana jako całoroczny kompleks, w którym będzie można zapoznać się dyscyplina jaką jest tenis, uczyć się techniki uderzeń oraz doskonalić swoje umiejętności gry dla wszystkich niezależnie od wieku.

Wraz z powstającym boiskiem do padla teren ma w zamierzeniu stać się przestrzenią dla mieszkańców – od dzieci po seniorów i to zarówno dla amatorów sportów rakietowych, jak i zawodników doskonalących swoje tenisowe umiejętności.

Żorska Strefa Tenisa w zamyśle będzie obiektem miejskim, administrowanym w całości przez MOSiR Żory. Rezerwacja wynajmu, obsługa klientów i bieżące utrzymanie hali będzie należeć do pracowników przyległej do strefy miejskiej hali widowiskowo-sportowej.

Na hali przewiduje się również uruchomienie wypożyczalni rakiet i piłeczek oraz możliwość wynajęcia lekcji z instruktorem. Wszelkie koszty eksploatacji obiektu ujęte będą w corocznym budżecie MOSiR. Usytuowanie nowego obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie hali sportowej MOSiR oraz Parku Cegielnia niewątpliwie wzbogaci ofertę rekreacyjną tego miejsca o nowe możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego mieszkańców miasta Żory – wyjaśnia pomysłodawca Andrzej Mazur.

Strefa Tenisa ma być projektem, który zaspokoi potrzeby grających w tenisa, ale jego celem jest popularyzacja tej dyscypliny w Żorach i uzupełnienie oferty sportowej miasta.

Mieszkańcy Żor do 20 września mogą zdecydować, na jakie projekty przeznaczyć 2 160 000 złotych z miejskiego budżetu. Szacowany koszt powstania Żorskiej Strefy tenisa to 1 894 315 złotych. Projekt został zakwalifikowany do obszaru ogólnomiejskiego w kategorii infrastruktura. Na projekty z Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 można głosować pod tym linkiem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.