Wiadomości z Żor

W Żorach nie będzie świateł z sekundnikiem

 • Dodano: 2019-04-03 12:15

Żorski radny apelował o zamontowanie tzw. „sekundników” na najważniejszych skrzyżowaniach miasta. Okazało się, że jest to niemożliwe.

Proszę rozważyć zamontowanie na największych skrzyżowaniach w Żorach „sekundników”, czyli urządzeń wyświetlających czas pozostały do zmiany fazy sygnalizacji świetlnej – pisał w interpelacji radny Żor Grzegorz Książek.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury wyświetlacz czasu może być jednak stosowany wyłącznie z sygnalizacją świetlną stałoczasową, której w Żorach nie używamy.

Obecnie na wszystkich żorskich skrzyżowaniach o ruchu kierowanym zainstalowana jest nowoczesna akomodacyjna sygnalizacja świetlna, która dynamicznie zmienia czas nadawania sygnałów zielonego i czerwonego w zależności od natężenie ruchu na poszczególnych wlotach skrzyżowania. Przy zastosowanym systemie wyświetlacze czasu nie spełnią swojej roli – wyjaśnia prezydent Waldemar Socha w odpowiedzi.

Jednocześnie zapewnia, że zarządca dróg „będzie się starał modernizować zabudowane w mieście urządzenia sterowania ruchem”, choć badania natężenie ruchu i ewentualna zmiana systemu pracy „jest inwestycją kosztowną”.

Komentarze (5)    dodaj »

 • ecodriver

  uświadamiam FAKTY: 1 czasoliczniki są warunkiem koniecznym płynności, 2 płynność jest warunkiem koniecznym radykalnego ograniczania kosztów i wszelkich szkód powodowanych przez transport, 3 czasoliczniki da sie pogodzić z "inteligencją" sygnalizacji, warunek : przeprogramowanie tak by nie zmieniać czasu tej fazy która trwa lecz dopiero nadchodzącej---Wnioski z powyższego : fahoffcy od ruhu i ich pryncypałowie są sługusami motolobby i ich brudny interes jest dla nich ważniejszy niż Interes Publiczny

 • Anonim

  Z akomodacyjną jest taki problem w Żorach, że większość kamer, która ma za zadanie stwierdzić jakie jest natężenie ruchu jest obrócona w niewłaściwą stronę. Dzieje się tak prawdopodobnie przez to, że watr zmienia ich właściwe położenie, ale oczywiście nikt tego nigdy nie naprawi bo po co.

 • xD

  Najlepszy jest przejazd przez miasto i czerwona fala.... nic nie jedzie, a Ty co swiatła stoisz ... Akomodacyjna - nieskoordynowana sygnalizacja świetlna... Brawo

 • kaktusnadłoni

  W Żorach nie będzie niczego, czego władza nie chce. Taka jest jedna strona brutalnej prawdy, a druga, to fakt że nie chcą zrozumieć, że sekundniki to nie fanaberia, ale zwiększenie płynności jazdy. Co za tym idzie, zmniejszenie hałasu, smrodu i zanieczyszczenia powietrza. Ta obecna „nowoczesna” sygnalizacja też ma wady. Jak jadę rowerem z Pawlikowskiego na ul. Dąbrowskiego, jak widzę że nie ma samochodu przede mną to nie stoję na czeronym, tylko skręcam na chodnik i uruchamiam sygnalizację przejście dla pieszych. Bo gdybym stał na czerwonym, to mugłbym stać do usr… no chyba że podjedzie samochód. Bo roweru ta ślepota nie widzi. Podobnie jest na AZE na skrzyżowaniu z Osińską jadąc od Wiślanki w kierunku Sikorskiego.

 • Maly

  Fajnie, że jest automatyczna - ale na motocyklu można stać i pół godziny......

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również