Wiadomości z Żor

W 2018 r. żorscy strażacy ugasili 47 pożarów traw. Ile będzie w tym roku?

  • Dodano: 2019-03-18 13:00

W Polsce w 2018 roku odnotowano 48 767 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, w tym 47 w Żorach. 1 marca rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna Stop pożarom traw.

Łącznie w 2018 roku odnotowano 149 434 pożarów, co oznacza, że pożary traw stanowiły wśród nich 33 proc.

Żywioł pod kontrolą?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych trujących zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko, a wiatr pomaga w rozprzestrzenianiu się ognia. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. 

Za celowe rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi grozi kara aresztu, nagany lub grzywny od 20 do 5000 zł, natomiast za rozniecenie pożaru, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Ogólnopolska kampania Stop pożarom traw ma na celu budowanie świadomości społecznej, jak groźne są tego rodzaju pożary oraz jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego.

W 2018 r. żorscy strażacy ugasili 47 pożarów traw

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.