Wiadomości z Żor

Rodzina 500 plus - nowy okres świadczeniowy, nowe wnioski

  • Dodano: 2021-02-04 07:45, aktualizacja: 2021-02-04 07:54

W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze.

Katowice: Od 1 lutego można online składać wnioski o świadczenie „500 plus” na nowy okres świadczeniowy

– Dzisiaj bardzo ważny dzień dla 6,6 mln dzieci. Rozpoczynamy kolejny okres zasiłkowy programu „Rodzina 500+” – powiedział na przedwczorajszej konferencji prasowej sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli również udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewoda Jan Chrząszcz.

Jak podkreślił wiceminister Szwed, od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem objęto blisko 6,6 mln dzieci. Długi okres finansowania – trwający od narodzin dziecka aż po osiągnięcie przez niego pełnoletniości – powoduje, że rodzina może otrzymać w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko. 

– To są znaczne środki i myślę, że warto przypomnieć dzisiaj wszystkim tym, którzy będą składać wnioski o kolejnym roku, który będzie obowiązywał od 1 czerwca tego roku do maja przyszłego roku ­– powiedział wiceminister Szwed.

Szczegółowe informacje dotyczące realizacji programu „Rodzina 500+” w naszym regionie przedstawił na konferencji wojewoda Wieczorek.

– W województwie śląskim ponad 730 tys. dzieci ma możliwość otrzymania wsparcia na rozwój, edukację, wypoczynek – podkreślił.

Wojewoda przypomniał też, jak wzrastały  kwoty wydatkowane na program na przestrzeni lat 2016–2020

– Z niecałych 2 mld zł w 2016 roku, kiedy ten program został uruchomiony, do ponad 4,5 mld zł za 2020 rok. To są pieniądze z jednej strony wspierające rodzinę, a z drugiej strony bardzo mocno wspierające gospodarkę – zaznaczył wojewoda.

– W województwie śląskim łącznie ponad 14 mld zł na rozwój dzieci i młodzieży wpłynęło z tego programu – dodał.

Katowice: Świadczenie 500 plus  - duża zmiana, ważne terminy!

W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od 2021 r. prawo do świadczenia „500+” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca tego roku, wnioski będzie można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

500+ - kiedy złożyć wniosek, by zachować ciągłość wypłaty świadczenia?

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku. W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku. Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Uwaga! Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.