Wiadomości z Żor

Przyjdź i upewnij się, że jesteś zdrowa! Zrób darmową mammografię

  • Dodano: 2022-01-21 08:00, aktualizacja: 2022-01-21 08:11

Już w lutym, po raz pierwszy w tym roku na żorskim rynku stanie specjalistyczny mammobus Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Kobiety w wieku 50-69 lat będą w nim mogły bezpłatnie wykonać cyfrową mammografię.

Mammografia to nieinwazyjna metoda badania piersi przy użyciu promieni rentgenowskich, uważana za bezpieczną i efektywną metodę wykrywania raka piersi, wykorzystywana jako badanie profilaktyczne w grupie kobiet od 50 do 69. Celem akcji jest profilaktyka raka piersi oraz poprawa świadomości na temat chorób piersi. Bezpłatne badanie przysługuje co dwa lata. 

Bezpłatne badania mammograficzne w Żorach

Badania są skierowane do pań w wieku 50-69 lat (urodzonych w latach 1953–1972). W sposób szczególny zapraszane udziału są panie, które w tym roku (bez względu, w którym miesiącu) obchodzą 50 urodziny.

Mobilna pracownia mammograficzna będzie do dyspozycji kobiet 11 i 14 lutego w godz.: 8:30 - 15:30 oraz 15 i 16 lutego w godz.: 10:00 - 17:00 na żorskim Rynku przy Urzędzie Miasta.

By wziąć udział w bezpłatnym badaniu, należy zapisać się telefonicznie pod numerem 32 278 98 96 w godzinach 7:00 - 15:00. Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz zdjęcia z poprzedniej mammografii - jeżeli była wykonana poza NIO Gliwice.

Zasady bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące w mammobusie Narodowego Instytutu Onkologii:

  • przed wejściem do mammobusu prosimy o założenie maseczki tekstylnej zasłaniającej usta i nos,
  • bezpośrednio przy wejściu do mammobusu rejestratorka poprosi Panią o wypełnienie ankiety epidemiologicznej, wykona u Pani pomiar temperatury oraz poprosi o dezynfekcję rąk środkami dostępnymi w mammobusie,
  • personel mammobusowy stosuje środki indywidualnej ochrony tj: maski, przyłbice, rękawiczki jednorazowe, fartuchy oraz regularnie dezynfekuje dłonie;
  • po każdym zakończonym badaniu przeprowadzana jest dezynfekcja powierzchni mammografu oraz wszelkich powierzchni dotykowych tj.: klamki, poręcze, blaty, krzesła itp.;
  • wnętrze mammobusu jest regularnie wietrzone oraz zostało wyposażone w dodatkowe urządzenie wentylacyjne i dekontaminacyjne;
  • po każdym dniu pracy wnętrze mobilnej pracowni jest dokładnie czyszczone i dezynfekowane.

Jeżeli obecnie lub w ciągu ostatnich 7 dni miała Pani kaszel, gorączkę, duszność, katar lub inne objawy infekcji, lub w ciągu ostatnich 14 dni kontaktowała się Pani z osobą z wymienionymi objawami, lub chorą na koronawirusa, prosimy o NIE ZGŁASZANIE SIĘ na badanie do mammobusu i zaplanowanie mammografii w innym terminie.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również