Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Pożar ugaszony, ale dyskusja trwa. Powietrze w Żorach szkodliwe czy nie?

  • Dodano: 2018-12-06 08:45, aktualizacja: 2018-12-06 09:23

Emocje wokół pożaru składowiska opon i tworzyw sztucznych nie opadają. Mieszkańcy Żor i sąsiednich miast oraz Grupa Działamy krytykuje władze i zbiera na niezależne badania jakości powietrza w Żorach.

Tydzień trwało dogaszanie ogromnego pożaru, który wybuchnął w nocy 28 listopada w naszym mieście. Spłonęło 15 tys. mkw opon i tworzyw sztucznych, a w mieście przez długi czas panowało cuchnące powietrze.

Pożar jest szeroko komentowany w mediach tradycyjnych i społecznościowych, a także przez ekspertów oraz przedstawicieli żorskich władz. Mieszkańcy jednak nadal martwią się głównie o jakość powietrza, którym muszą na co dzień oddychać. W licznych komunikatach, żorski magistrat zapewniał, że:

„Wyniki pomiarów wykazały śladowe podwyższone stężenia: CL2 – 0,15, które nie przekraczają NDS (najwyższego dopuszczalnego stężenia), O2 w normie – 20,9%. Pozostałe urządzenia nie wskazywały obecności innych gazów. Skutkiem pożaru jest nieprzyjemny zapach wyczuwalny na terenie miasta. Natomiast należy podkreślić, że zła jakość powietrza i unoszący się nad całym regionem smog wynikają w głównej mierze z trwającego sezonu grzewczego oraz panujących warunków atmosferycznych.”

O wykonanie kompleksowych badań zwrócono się także do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. WIOŚ poinformował, że próby wody do badań pobrano 4 grudnia, planowany jest także pobór prób gleby. Wyniki dotychczasowych badań na razie nie są znane. Wyjaśnieniem sprawy pożaru zajmuje się gliwicka prokuratura okręgowa o czym pisaliśmy TUTAJ.

Wielu mieszkańców Żor głośno wyraża jednak swoje wątpliwości na temat pożaru i jakości powietrza martwiąc się o zdrowie swoje i swoich bliskich. Pojawiły się także głosy określające pożar jako katastrofę ekologiczną. Na ten problem postanowiła odpowiedzieć Grupa Działamy, która zaproponowała zbiórkę funduszy na specjalistyczne badania powietrza.

Komunikat Grupy Działamy na stronie FB:

Zatem DziałaMY! Wspólnie zbadajMY stan powietrza w naszym kochanym mieście! ZbierzMY fundusze i zlecimy, specjalistycznemu, niezależnemu, mającemu wszelkie certyfikaty i akredytacje laboratorium zbadanie kompleksowe powietrza w Żorach w czasie i po katastrofie ekologicznej.
Nasze stowarzyszenie weźmie na siebie ciężar koordynacji wszystkich działań w tej sprawie. PotrzebujeMY tylko Twojej pomocy, by zebrać fundusze!
Jeśli chcesz się zaangażować w inny sposób, masz specjalistyczną wiedzę, umiejętności i chęci to wspólnie zadbajMY o stan powietrza i środowiska naturalnego w Żorach!
Sztab akcji "ZbadajMY powietrze w Żorach!" mieści się w biurze stowarzyszenia Grupa Działamy ul. Osińska 18 bud. B (wejście od ul. Prawniczej).
Zapraszamy do pomocy i wpłat!

Co o tym myślicie?

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.