Wiadomości z Żor

Powstanie nowe boisko piłkarskie przy Stadionie Miejskim? Pomysł trafił do tegorocznego BO

  • Dodano: 2022-09-08 10:00

Już 19 września rusza głosowanie w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Wśród ośmiu zaakceptowanych przez komisję projektów znalazła się budowa nowego boiska piłkarskiego przy Stadionie Miejskim.

Celem tego projektu jest także zwiększenie dostępu dla mieszkańców, instytucji a w szczególności klubów sportowych do boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią przez cały rok kalendarzowy. Nowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią miałoby powstać w miejscu, istniejącego obecnie, treningowego bocznego boiska w sąsiedztwie Stadionu Miejskiego, który administruje MOSiR Żory.

W ramach przebudowy ma zostać wymieniona naturalna nawierzchnia boiska wraz z odpowiednim przygotowaniem podłoża, odwodnieniem, krawężnikami na sztuczną nawierzchnię lub trawę nowoczesnej generacji, z której można korzystać przez cały rok.

Planowane wymiary nowej sztucznej nawierzchni to 105 na 54 metry, a pole do gry to zamknie się w 95 na 48 metrach.

Przy Stadionie Miejskim powstanie nowe boisko? Decyzja należy do mieszkańców

Istniejący system nawadniania, zraszania boiska dalej byłby wykorzystywany w okresie letnim dla zraszania murawy, a także obniżania temperatury sztucznej nawierzchni w trakcie upałów – zapewnia pomysłodawca, Mieczysław Jakubowski.

Dziś, boisko z naturalną trawą i nawodnieniem jest wykorzystywane przez mieszkańców i kluby piłkarskie, ale niemal wyłącznie od końca kwietnia do końca października czyli przez około 6/7 miesięcy w ciągu roku. Korzystanie z boiska z naturalną trawą jesienią, zimą i wczesną wiosną jest praktycznie niemożliwe – użytkowanie w tym okresie powoduje niszczenie nawierzchni i wymusza regenerację trawy po sezonie rozgrywek i treningów.

Nowe boisko będzie nadal obiektem miejskim, administrowanym przez MOSiR Żory.  Istniejąca już obecna infrastruktura, tzn. szatnie, prysznice, toalety będzie wykorzystywana jak do tej pory, bez konieczności dalszych inwestycji. Rezerwacją wynajmu, obsługą klientów, klubów oraz bieżącym utrzymaniem zajmować się będą pracownicy stadionu MOSiR Żory – zapewnia autor projektu.

Budowa nowego sztucznego boiska ma tez obniżyć koszty eksploatacji obiektu, które obecnie są związane z pielęgnacją naturalnej murawy, czyli koszeniem, zbieraniem i wywozem trawy, aeracją, zakupem i rozsypywaniem nawozów, malowaniem linii boiska, montażem/demontażem bramek.

Nowe boisko ma być lepszym zapleczem dla żorskich klubów piłkarskich

Usytuowanie nowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, obok głównego boiska z naturalną trawą na stadionie MOSiR Żory uczyni ten obiekt, w pełnym tego słowa znaczeniu „kompletnym” tzn. do wykorzystywania przez mieszkańców, instytucje i kluby przez cały rok, zarówno w okresie jesienno-zimowo-wiosennym a także w okresie letnim podczas dużych opadów deszczu, kiedy nie można korzystać z boiska z naturalną trawą – wyjaśnia Mieczysław Jakubowski.

Warto przypomnieć, że istniejące przy SP 13 Żory boisko ze sztuczną nawierzchnią na os. Pawlikowskiego jest prawie w pełni wykorzystywane przez uczniów i klub prowadzący piłkarskie klasy sportowe. W tej chwili dostęp do tego boiska przez inne podmioty jak żorskie kluby jest dość ograniczony. Dodatkowo koszty wynajmu dla drużyn i podmiotów z Żor są wyższe o korzystania z boisk oferowanych przez MOSiR Żory.

W chwili obecnej, kiedy nastąpiło porozumienie żorskich klubów w sprawie rozwoju i podnoszenia na wyższy poziom piłki nożnej seniorskiej w Żorach, powstanie tego nowego boiska ze sztuczną nawierzchnią jest również bardzo wskazane – przekonuje autor pomysłu.

Jaki jest szacunkowy koszt tego projektu? To 2 165 130,26 złotych, z czego nawierzchnia ze sztucznej trawy kosztuje ponad 1,2 mln złotych.

W głosowaniu, które odbędzie się w terminie od 19 września do 3 października będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Żor – bez żadnych ograniczeń. Każdy żorzanin dysponuje jednym głosem, który może oddać albo papierowo – wrzucając wypełnioną i podpisaną kartę do głosowanie do urny w jednym z punktów głosowania albo elektronicznie, przez specjalną stronę. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również