Wiadomości z Żor

Policjanci o bezpieczeństwie w Internecie

  • Dodano: 2020-03-05 09:00

O bezpieczeństwie w sieci z podopiecznymi Zakładu Aktywności Zawodowej "Wspólna Pasja" rozmawiali żorscy stróże prawa.

Na prośbę opiekunów przestrzegali uczestników spotkania przed zagrożeniami czyhającymi na nich w internecie. Mundurowi przekazali też pomocną wiedzę na temat zasad postępowania w przypadku utraty dokumentów, czy kart płatniczych.

Współcześnie niemalże każdy z nas na co dzień, w mniejszym lub większym stopniu, korzysta z możliwości, jakie daje nam wirtualna przestrzeń. Komunikujemy się za jej pomocą, dokonujemy zakupów, płatności, wyszukujemy potrzebnych informacji, ale też uczestniczymy w życiu społeczno-kulturalnym. Niestety oprócz nich, przy korzystaniu z sieci za pośrednictwem komputerów, laptopów, czy smartfonów czyha nas nas wiele zagrożeń.

To o nich właśnie rozmawiali dzisiaj żorscy policjanci, którzy na zaproszenie zawitali do Zakładu Aktywności Zawodowej "Współna Pasja". Wśród tematów, które poruszyli znalazły się m.in. tj. bezpieczne korzystanie z portali społecznościowych, w szczególności publikowanie na nich zdjęć; ostrożność w kontaktach z obcymi lub poznanymi w internecie; bezpieczeństwo podczas posługiwania się i przekazywania danych osobowych; czy zasady bezpieczeństwa podczas dokonywania płatności i zakupów on-line.

Podczas spotkania stróże prawa nawiązali też do problemu uzależnień behawioralnych, do których z pewnością należy uzależnienie od gier, internetu, czy telefonu. Przestrzegali przed ich skutkami i wpływem takich zachowań na bezpieczeństwo każdego z nas.

Jednym z punktów spotkania było również przekazanie wiedzy na temat metod działania oszustów i ostrzeżenie przed podejmowaniem pochopnych decyzji bez konsultacji z bliskimi, opiekunami, czy przyjaciółmi. Za przykład posłużyły natomiast historie pokrzywdzonych przez oszustów działających metodą "na policjanta, prokuratora, przedstawiciela banku", czy np. oszukanych "na blik".

Policjanci na zakończenie przekazali również uczestnikom spotkania wskazówki, jak postąpić w przypadku zagubienia dokumentów, czy kart płatniczych i jak zachować się w sytuacji, gdy staną się ofiarą przestępstwa .

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.