Wiadomości z Żor

Podsumowanie modernizacji energetycznej żorskich szkół [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-10-26 07:30, aktualizacja: 2023-10-26 07:53

Na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego im. Otylii Jędrzejczak w Żorach odbyło się seminarium podsumowujące prace w ramach projektu pn. „Kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków Szkoły Podstawowej nr 4 i Technikum nr 1 w Żorach".

Podsumowano prace projektu na rzecz poprawy efektywności energetycznej 

W ramach projektu zaplanowano modernizację energetyczną budynków dwóch szkół zlokalizowanych na terenie Żor, a dokładny zakres inwestycji wynikał z charakterystyki konkretnego obiektu i audytów energetycznych. 

Na seminarium obecni byli: Adrian Lubszczyk - Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory, Joanna Szerzyńska-Grabowska - Ekodoradca Miasta Żory, Waldemar Karolczuk - Inspektor nadzoru z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Żory, Anna Gawełczyk-Kretek - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego im. Otylii Jędrzejczak, Aneta Polok - Dyrektor Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika, Anna Nowacka - Fundacja Zielone Szkiełko, a także nauczyciele i uczniowie SP4.
W ramach spotkania można się było dowiedzieć o postępie prac w poszczególnych szkołach.

W Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika dotychczas udało się docieplić dach za pomocą styropapy wraz z podwyższeniem kominów i murów ogniowych oraz wymianą obróbek blacharskich, rynien i rur wentylacyjnych. Docieplić ściany za pomocą styropianu i tynku, wymienić parapety zewnętrzne, rury spustowe z odprowadzeniem wody do kanalizacji deszczowej. Wyremontować zadaszenie nad drzwiami wejściowymi, schody wejściowe. Założyć izolację cieplną i przeciwwodną ścian piwnicznych, wymienić instalację odgromową. Zmodernizować instalację centralnego ogrzewania z wymianą urządzeń w węźle cieplnym czy wymienić wewnętrzną instalację c.o. z wymianą grzejników.

W Szkole Podstawowej nr 4 rozebrano istniejącą izolację cieplną na ścianach szczytowych, zdemontowano urządzenia zamocowane na elewacji, wykuto z muru okna, zdemontowano obróbki blacharskie ścian oraz rury spustowe. Oznakowano plac budowy, wzmocniono płyty osłonowe za pomocą kotew chemicznych. Trwa montaż stolarki okiennej czy roboty dociepleniowe ścian zewnętrznych. Przyklejono płyty styropianowe wraz z kołkowaniem.

W ramach wydarzenia przygotowano dla uczniów prezentację odnośnie efektywności energetycznej i szeroko rozumianej ekologii, a także zaprezentowano działania Fundacji Zielone Szkiełko i przybliżono projekt „ZielenieJEMY" realizowany w Żorach. Po części oficjalnej dla wszystkich obecnych przygotowano ulotki, notatniki, długopisy oraz butelki promujące projekt pn. „Kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków Szkoły Podstawowej nr 4 i Technikum nr 1 w Żorach".

Cele projektu

Głównym celem projektu jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla, zwiększenie udziału energii wytwarzanej w OZE, ograniczenie zużycia energii pierwotnej i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej efektywności energetycznej.

Miasto Żory zawarło z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowę na dofinansowanie tego projektu ze środków Mechanizmu i Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu", obszar programowy: Energia.

Wartość całkowita projektu wynosi 7 277 919,70 zł.
Miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości: 4 152 242,80 zł.

  • z Mechanizmu Finansowego EOG: 3 529 406,38 zł.
  • z budżetu państwa w kwocie: 622 836,42 zł.

Przewidywany termin realizacji projektu przypada na kwiecień 2024 r.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również