Wiadomości z Żor

Na osiedlu Pawlikowskiego powstał niezwykły ogród. Stworzyli go mieszkańcy!

  • Dodano: 2022-06-10 09:15

Pomysł zrodził się trzy lata temu. Grupa sąsiadów z osiedla Pawlikowskiego w Żorach postanowiła zagospodarować przestrzeń pomiędzy blokami 7 i 8, tworząc skalniak w kształcie mapy Polski, z biało-czerwonymi kwiatami oraz figurą orła. Od tego czasu niezwykły ogród bardzo się rozwinął, a dziś zachwyca i przyciąga obserwatorów nawet z odległych zakątków.

Szachownica z kompletem figur, orzeł z rozpostartymi skrzydłami, konie, żyrafy, a nawet smok!

To wszystko możemy zobaczyć w magicznym ogrodzie stworzonym przez mieszkańców osiedla Pawlikowskiego w Żorach, pomiędzy blokami o numerach 7 i 8. Niezwykłe zielone rzeźby tworzą z krzewów oraz pielęgnują mieszkańcy bloku nr 7: Czesław Tomala, Jan Kopacz, Jerzy Błuszko, Marian Harasiuk oraz Jan Staniszewski.

Wszyscy mężczyźni są już na emeryturze i wolny czas poświęcają m.in. na dbanie o ogród i jego ulepszanie. Ich ostatnim dziełem jest szachownica z kompletem figur. To niezwykle pracochłonne zajęcie – odpowiednie przycięcie jednej większej figury np. konia może zająć nawet 20 godzin. Takie kompleksowe przycięcia trzeba powtarzać dwa razy w roku, a poza tym ogród wymaga regularnego podlewania i koszenia.

Panowie nie próżnują także zimą – to wtedy powstają metalowe konstrukcje, w oparciu o które następnie tworzone są „żywe” rzeźby. Jak zapewniają mieszkańcy os. Pawlikowskiego pomysłów i zapału im nie brakuje, więc możemy spodziewać się, że w przyszłości zaskoczą nas kolejnymi pięknymi dziełami!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również