Wiadomości z Żor

Koszenie traw w Żorach zostało częściowo wznowione

  • Dodano: 2020-06-02 09:30

Z uwagi na zwiększoną ilość opadów w ostatnich dniach, pokosy traw w naszym mieście zostały częściowo wznowione.

Koszenie będzie realizowane z mniejszą częstotliwością i z pewnymi ograniczeniami. W pierwszej kolejności przeprowadzone zostanie w następujących lokalizacjach:

  • pasy drogowe, szczególnie tam, gdzie są nowe nasadzenia drzew, ronda, przejazdy kolejowe, skrzyżowania dróg w celu poprawy bezpieczeństwa;
  • nowe założenia zieleni m.in. skwery, tak aby pobudzić trawę do wzrostu;
  • place zabaw.

Trawy i cała roślinność, pozbawiana odpowiedniego nawodnienia i pielęgnacji wysycha. Sporo starszych drzew, młode nasadzenia oraz krzewy na terenach miasta nie są w stanie sobie poradzić z powodu obniżających się wód gruntowych i z braku opadów. Sposobem na poprawę retencji i zatrzymanie wody w glebie jest właśnie ograniczenie koszenia trawników. Na taki sposób pozyskiwania wody opadowej decyduje się wiele miast nie tylko w Polsce. Ponadto trawniki pomagają obniżyć temperaturę podłoża - co jest istotne, zwłaszcza w mieście, są fabryką tlenu i pochłaniają zanieczyszczenia. Ziemia porośnięta trawą oddycha „pełną piersią”. Częste koszenie traw wzmaga upał. W trawnikach mogą również zamieszkiwać rozmaite gatunki owadów pożytecznych dla utrzymania bioróżnorodności w miastach i na działkach.

Mając na uwadze nie tylko zmiany klimatyczne i problemy ekologiczne, które musimy traktować bardzo poważnie, zachęcamy wszystkich mieszkańców do ograniczenia koszenia trawników.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.