Wiadomości z Żor

Kontrowersje wokół Wojciecha Kałuży. Będzie protest

 • Dodano: 2018-11-23 09:15, aktualizacja: 2018-11-23 12:15

Regionalne środowisko KOD-u organizuje w sobotę na rynku pikietę przeciwko powołanemu na wicemarszałka województwa Wojciechowi Kałuży. Pochodzący z Żor polityk podczas środowej sesji sejmiku województwa nagle zmienił barwy klubowe, zapewniając PiS samodzielne rządy w regionie.

Jako mieszkańcy Żor i okolic, oraz w imieniu wszystkich mieszkańców województwa śląskiego domagamy się ustąpienia z mandatu radnego Sejmiku Województwa Śląskiego, przez Wojciecha Kałużę. Człowiek ten jest pozbawiony wszelkich zasad moralnych i etycznych - co udowodnił, sprzedając głosy swoich wyborców, otrzymane w ostatnich wyborach samorządowych na rzecz swojego stanowiska i korzyści własnych. Nikt nie głosował na WOJCIECHA KAŁUŻĘ - kandydata PiSu! Mieszkańcy głosowali na kandydata Koalicji Obywatelskiej – tłumaczą na Facebooku organizatorzy protestu.

Do niecodziennej sytuacji doszło podczas środowej inauguracyjnej nową kadencję samorządową sesji Sejmiku Województwa Śląskiego. Wybrany przez żorzan z ramienia Koalicji Obywatelskiej (PO + Nowoczesna – przyp. red.) radny nieoczekiwanie przeszedł z macierzystej partii do Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki temu ruchowi PiS zapewnił sobie większość mandatów w sejmiku (dokładnie 23) i samodzielne rządy w województwie, a sam Kałuża otrzymał stanowisko wicemarszałka. Podczas obrad na sali plenarnej padły hasła „hańba”, „zdrada”, „sprzedawczyk”. Radny pogrzebał w ten sposób zawartą pomiędzy PO, PSL i SLD koalicję, która miała objąć rządy w województwie.

Bezpośrednio po zaskakującej decyzji radnego, a przed wyborem przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego członkowie KO stwierdzili niemożność kontynuowania posiedzenia sejmiku ze względu na podejrzenie, że okoliczności dołączenia do porozumienia prawicy przez radnego Kałużę może nosić znamiona czynu zabronionego. Jednak nie zgłosili wniosku formalnego w tej sprawie i sesja przebiegła w normalnym trybie.

Na Facebooku blisko 800 osób deklaruje uczestnictwo w sobotnim proteście przeciwko żorskiemu radnemu, a aż 4,8 tys. internautów jest zainteresowanych wydarzeniem. Start pikiety zaplanowano na godz. 15:00 i odbędzie się ona na miejskim rynku. W organizacji eventu biorą udział KOD – Śląskie, Żorska Akcja Demokracja i Marcin Musiał, śląski bloger i aktywista, który na swoim Facebookowym profilu przypomniał słowa Wojciecha Kałuży, deklarującego podczas kampanii wyborczej brak strachu przed Prawem i Sprawiedliwością:

Weźmiecie udział w proteście? Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Zapraszamy do komentowania!

Komentarze (19)    dodaj »

 • max

  i co teraz mieszkańcy Żor powiecie jak dziś do PO uciekła garstka ludzi z PO? to już do PO ludzie przechodzić mogą a do PIS-u już nie? Nie łyso wam co protestowali na rynku??? jeszcze bedziecie zadowoleni z rządow PIS na Śląsku, bo 8 lat rządów PO w sejmiku to jedne z najwolniej rozwijających się województw w Polsce. A teraz jest plan dla Ślaska Morawieckiego, i co myślicie że gdyby PO rządziła w sejmiku to PIS w Warszawie tak łatwo z nimi by tu m.in. z tym programem współpracował. JESZCZE PODZIĘKUJECIE ŻE MAMY TAKA KOALICJĘ W TYCH WYBORACH!!!!

 • wiktor

  nie chciał być już w tym wulgarnym środowisku brawo za postawę.

 • Żorzanka

  Pan Kałuża w porę się zorientował, że nalezy iść za sprawiedliwością i uczciwością i bardzo dobrze, że tak zrobił. KO wrzeszczą, bo im koryta nie dadzą, a kodowcy potrafią tylko krzyczeć robić rozruby i zbierać pieniądze. Natomiast posłanka Nowoczesnej pani Rosa dała POpis swojej arogancji i buty, takim językiem nienawiści posługuje się własnie KO. Wstyd Mogli kopalnie pozamykać, wszystko co pozostało posprzedawac to wtedy byśmy zobaczyli jaka byłaby reakcja tych co teraz tak krzyczą. Hmm zapomnieli jeszcze zajechać do Brukseli.

 • Adam z Żor

  Sprzedawczyk Kałuża powinien być odsunięty od koryta , to świński karierowicz , precz z Żor nie chcemy zdrajców.!

 • ostatni sprawiedliwy.

  Jestem mieszkańcem Żor z dziada pradziada,przy mnie się rodziły nowe Żory. Nie życzę sobie,aby jakiś tam KOD-owiec,czy inny antyPOlski szubrawiec mącił spokój poczciwego mieszkańca..Wara ! ! !..Na pohybel zaprzańcom !

 • Adam z Żor

  Anty Polski to Ty jesteś skoro popierasz zdrajcow . Brawo KOD.

 • ostatni sprawiedliwy.

  Ucz się ucz synu..bo ja wiecznie żyć nie będę,a tak na marginesie ' dlaczego nie kochasz własnej ojczyzny i robisz jej na przekór?..wiesz jak takich się nazywa ?

 • Wyborca

  Kałuża pamiętaj za cztery lata znów będą wybory i może Ci się nie udać podobny numer. A swoją drogą kto jest z natury oszustem ten uczciwym już nie zostanie to całkowicie określa twoją osobowość!!

 • wyborca

  Ludzie, którzy głosowali na niego, powinni mu nie dać spokoju, tak by już nikt nigdy nie zdradzał swoich wyborców. Prawnie to powinno być zabronione .

 • Marek

  Kodziarze nie wypowiadajcie się w imieniu wszystkich mieszkańcow Sląska bo jako Slązak sobie tego nie życzę.

 • żorzanka

  ja również sobie nie życzę aby w moim imieniu kodowcy się wypowiadali

 • Nowakowski

  Ja,oddałem na niego głos ,dlatego ,że nie był z list Pis ,z jego strony to jest świństwo

 • gestskoczka

  Jak można odwołać radnego, posła czy senatora? Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że to tylko taka propaganda KOD i PO w celu podkręcenia emocji. To jest bujanie w obłokach. Setki różnych posłów i radnych zmieniało w trakcie trwania kadencji barwy polityczne olewając wyborców którzy na nich głosowali. I włos nikomu z głowy nie spadł. Uważam, że powinniśmy się domagać zmiany ordynacji wyborczej i przepisów prawa tak, by poseł i radny był zależny mandatem od wyborców w okręgu. Nie godzę się z tyranią DHondta.

 • alek

  Nie można odwołać ale on może się zrzec albo sąd unieważnić głosy bo ludzie nie głosowali za PiSem

 • gestskoczka

  @alek Skoro nie można go odwołać za oszukanie kilkunastu tysięcy wyborców, to po co ten cyrk i niepotrzebna para w gwizdek. Nie Kałuża pierwszy dokonał tego. Taka arogancja partyjna jest nagminna, jemu nic nie zrobisz. Starajmy się by zmienić prawo wyborcze. Mandatariusz powinien być zależny mandatem od wyborców w okręgu. Zadajmy sobie jako społeczeństwo ważne pytanie: Czy radny, poseł, senator, ma być przedstawicielem wyborców, czy ma być przedstawicielem partii? Obecnie jest przedstawicielem partii. Skoro Kałuża zmienił partię na PiS, to obecnie jest przedstawicielem PiS, a PO, Nowoczesna i ci wszyscy co im koryto z przed nosa usuwają - wyją ze wściekłości. Ja uważam, że radny w sejmiku powinien być przedstawicielem wyborców w okręgu, a marszałka powinniśmy wszyscy wybierać tak, jak prezydenta miasta.

 • świder

  Jutro nie mogę brać udziału w proteście, ale chciałbym uczestniczyć w odwołaniu jego mandatu bo mnie również oszukał w okręgu nr 3 w którym głosowałem na KO. Proszę o kontakt na nr 509211949 Piotr.

 • Narodowcy

  Kałuża, sprzedawczyk swoją drogą. Ale to będzie dobra okazja by przyjść i spuścić łomot Kodziarstwu za poparcie Sochy i jego trwonienia pieniędzy i zadłużania miasta do granic możliwości. Szykujcie się.

 • fdsf

  kałuża oszukał ludzi, ludzie mu nie wybaczą

 • ostatni sprawiedliwy.

  Nowoczesne i zakodowani platformersi,to nie ludzie !...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również