Wiadomości z Żor

Inwestycje w Żorach zagrożone. Dlaczego? Niższy PIT

  • Dodano: 2019-07-30 10:00, aktualizacja: 2019-08-08 16:34

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy zakładający obniżkę PIT. Ucierpią na tym budżety samorządów, m.in. Żor. Ile straci nasze miasto?

Wskutek obniżki podatku do kasy państwa i samorządów nie trafi ok. 9,7 mld zł rocznie. Ten spadek odczują głównie samorządy, a spośród nich najmocniej duże miasta. Co prawda do tej ostatniej kategorii Żory się nie zaliczają, ale spadek wpływów do budżetu i tak będzie wyraźny.

Zgodnie z wyliczeniami Związku Miast Polskich ubytek dochodów w związku z ustawą obniżającą podatek dochodowy od osób fizycznych wyniesie ok. 12 mln zł, co stanowi 14,23 proc. dochodów z tego tytułu za rok 2018.

Wśród wszystkich dochodów budżetowych miasta w 2018 r. udziały miasta we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych stanowiły 25 proc. Pozostała część wpływów to: dochody własne (bez udziałów w PIT) – 25 proc.; dotacje – 20,5 proc.; subwencje – 24,3 proc.; pozostałe źródła – 5,2 proc.

Taka obniżka z pewnością odbije się na żorskich inwestycjach.

Obniżenie udziałów miasta we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych oznacza konieczność przesunięcia w czasie inwestycji dotyczących budowy nowych szkół i przedszkoli – mówi nam rzecznik żorskiego UM Anna Ujma.

Komentarze (1)    dodaj »

  • dave

    ale wzrosnie ubezpieczenie spoleczne :) ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również