Wiadomości z Żor

Dwa zdarzenia z udziałem rowerzystów. Skończyło się na potłuczeniach i zadrapaniach

  • Dodano: 2022-05-23 07:45, aktualizacja: 2022-05-23 08:11

W miniony czwartek na terenie miasta doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Policja apeluje o wzajemny szacunek na drodze i przypominamy o zasadach, które obowiązują między innymi miłośników rowerów.

13-letni rowerzysta zderzył się z samochodem osobowym

Do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 8:00 na ulicy Kłokocińskiej podczas wyprzedzania przez samochód rowerzysty. Podczas tego manewru, kierujący rowerem 13-latek odbił kierownicą i uderzył w bok samochodu osobowego marki Skoda kierowanego przez 31-letnią mieszkankę Żor. Jak wynika z relacji uczestników zdarzenia, rowerzysta miał w uszach słuchawki, które mogły utrudnić mu obserwację otoczenia, a kierująca mogła nie zachować odpowiedniej odległości przy wyprzedzaniu.

12-latek wyjechał rowerem na przejście dla pieszych

Do kolejnego zdarzenia mundurowi zostali wezwani po godzinie 17:00 na ulicę Rybnicką, gdzie miało dojść do potrącenia cyklisty. Po przyjeździe na miejsce okazało się, iż 12-letni rowerzysta, przejeżdżając przez oznakowane przejście dla pieszych, uderzył w bok Forda, kierowanego przez 28-letniego żorzanina.

Aktualnie mundurowi ustalają przebieg ww. zdarzeń. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń, a wszystko skończyło się na potłuczeniach i zadrapaniach.

- Apelujemy do wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego, a przede wszystkim użytkowników rowerów, hulajnóg, innych urządzeń transportu osobistego, czy tych wspomagających ruch o przemieszczanie się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Korzystając z przejścia dla pieszych, każdorazowo należy zejść z pojazdu, a wchodząc na nie upewnić się, iż nie wchodzimy prosto pod nadjeżdżający pojazd - czytamy w komunikacie żorskiej poicji.

Policja przypomina:

  • zgodnie z art. 24 ust. 2 PRD Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.
  • myśl art. 2 ust. 11 PRD przejście dla pieszych - powierzchnię jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczoną do przechodzenia przez pieszych, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również