Wiadomości z Żor

BKM w kryzysie? Miasto wydało oświadczenie

  • Dodano: 2018-09-27 10:15

Dnia 24.09.2018 r. na jednym z lokalnych portali internetowych ukazał się artykuł zatytułowany „Bezpłatna komunikacja w Żorach w kryzysie. Miasto prosi o pomoc PKM”. Artykuł ten zawiera informacje niepełne, mylące lub nieprawdziwe, wymagające sprostowania.

Komunikacja miejska w Żorach, zarówno bezpłatna jak i płatna, realizowana jest na podstawie umów zawartych z przewoźnikami wyłonionymi w drodze przetargów przez Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu Zdroju, którego Żory są członkiem.

Ponieważ od 10 września br. bardzo często miały miejsce przypadki nierealizowania kursów przez Przewoźnika – firmę A21 Sp. z o.o., spowodowane brakiem wystarczającej obsady kierowców, Związek na jednej z linii komunikacyjnych zorganizował komunikację zastępczą, działając w oparciu o zapis art. 9 ust 1 umowy zawartej z Przewoźnikiem, który stanowi, że „w przypadku realnego zagrożenia nieświadczenia usług przez Wykonawcę dopuszcza się możliwość zorganizowania komunikacji zastępczej na jego koszt”. Zadanie świadczenia usługi komunikacyjnej powierzone zostało na okres od 24 września do 26 października br. PKM w Jastrzębiu Zdroju, który stanowi podmiot wewnętrzny MZK. Jeżeli w tym czasie przewoźnik posiadający stałą umowę z MZK rozwiąże swoje problemy z brakiem kierowców, wówczas wszystko wróci do stanu poprzedniego.

Do powierzenia zadania PKM doszło na postawie art. 22 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 o publicznym transporcie drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 21.11. 2017 poz. 2136 z późn. zmianami), który przewiduje, że możliwe jest bezpośrednie zawarcie umowy w razie wystąpienia zakłócenia „… w świadczeniu usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego lub bezpośrednie ryzyko powstania takiej sytuacji zarówno z przyczyn zależnych, jak i niezależnych od operatora…”.

Nieprawdą zatem jest, że „pomoc”(jak pisze autor tekstu na portalu internetowym) ze strony PKM „…miesięcznie kosztować będzie żorskich podatników 30 tys. złotych”. Wyżej powołany zapis umowy pomiędzy MZK a Przewoźnikiem jednoznacznie wskazuje, że koszty zorganizowania komunikacji zastępczej będzie ponosił Przewoźnik. Ponadto problemy Przewoźnika z brakiem kierowców nie mają nic wspólnego z tym czy komunikacja jest płatna czy bezpłatna. Brak wystarczającej liczby kierowców autobusów jest problemem nękającym większość przewoźników w Polsce.

Niemniej wyrażamy ubolewanie wobec tych wszystkich mieszkańców Żor, którzy z powodu wypadających kursów autobusów, spowodowanych problemami kadrowymi przewoźnika, doświadczyli kłopotów w poruszaniu się po mieście i mamy nadzieję, że sytuacje te nie będą miały miejsca w przyszłości lub będą się zdarzały tylko sporadycznie.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również