Wiadomości z Żor

16-latka z Żor uratowała życie starszemu mężczyźnie

  • Dodano: 2020-01-24 11:15

16-letnia Roksana Kobiela z Żor uratowała życie starszemu mężczyźnie. Podczas, gdy inne osoby stały obok ona rozpoczęła masaż serca, a wcześniej wezwała pogotowie.

Pomógł jej tata, który wczoraj wraz z nastolatką i jej mamą odebrał gratulacje od Komendanta Miejskiego Policji w Żorach oraz przedstawicieli magistratu i rady miasta.

O Roksanie Kobieli z Żor zrobiło się głośno po tym, jak 1 stycznia 2020r. wybiegła rano z mieszkania słysząc wołanie o pomoc. Tak naprawdę była przekonana, że przyszło jej ratować swojego dziadka, gdyż usłyszała wcześniej jego nazwisko. Okazało się jednak, że to nie bliski krewny stracił przytomność, a starszy sąsiad dziewczyny.

Nastolatka błyskawicznie wezwała pogotowie, wybiegła przed blok i rozpoczęła masaż serca

Wcześniej sprawdziła czynności życiowe i ułożyła nieprzytomnego we właściwej pozycji. Kiedy pochylona nad starszym człowiekiem walczyła o jego życie obok stali i przyglądali się temu dorośli... z pomocą przyszedł dopiero jej ojciec, który następnie kontynuował resuscytację do momentu przyjazdu karetki.

16-latka wcale nie czuje się bohaterem, uważa, że to naturalny odruch ludzki pokierował w tym dniu jej zachowaniem. Przyznaje jednak, że wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy, jaką zdobyła na zajęciach szkolnych, w Ochotniczej Straży Pożarnej, której jest członkiem, czy ta przekazana przez jej mamę Aldonę – na co dzień noszącą strażacki mundur bardzo jej była wówczas pomocna. Radzi równieśnikom, aby nie bali się i nie wahali nieść pomocy innym, gdyż czasem, tak jak w jej przypadku, szybka reakcja może uratować czyjeś życie.

Jak się okazało nie tylko córka, ale i jej rodzice noszą w genach niespotykaną wrażliwość na los drugiego człowieka. Kilka lat temu bowiem, podczas jazdy samochodem małżeństwo zauważyło na pszczyńskim rondzie zakrwawionego mężczyznę. Gdy inni kierowcy przejeżdżali obok przechodzącego silny atak padaczki obojętnie oni zatrzymali się i udzielili mu pierwszej pomocy.

Wczoraj Komendant Miejski Policji w Żorach podczas spotkania z nastolatką i jej rodzicami pogratulował Roksanie Kobieli wzorowej postawy obywatelskiej podkreślając, że zasługuje ona na wyjątkowe uznanie. Podobne słowa padły również z ust Pani Anny Ujmy – Pełnomocnika Prezydenta Miasta Żory ds. Promocji, Kultury i Sportu oraz Przewodniczącego Rady Miasta Piotra Kosztyły, którzy przekazali nastolatce dodatkowo upominki i list gratulacyjny. 16-latka z rąk otrzymała także nagrodę oraz materiały promocyjne przekazane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Serdecznie gratulujemy Roksanie, która jest godnym do naśladowania wzorem nie tylko dla młodzieży, ale i dorosłych!

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • małka

    Tak trzymać! mało jest tak odważnych osób.

  • Alina

    Brawo Roksana!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.