Policjant szkolił nauczycieli w Żorach. Rozmowa o resocjalizacji nieletnich
W Zespole Szkół nr 3 im. Zbigniewa Herberta w Żorach odbyło się spotkanie policjanta z gronem pedagogicznym. Tematem była ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich oraz jej praktyczne znaczenie w codziennej pracy wychowawczej szkoły. Rozmowa miała charakter szkoleniowy i była okazją do wymiany doświadczeń między szkołą a Policją.
Ustawa o wspieraniu resocjalizacji nieletnich w praktyce
Podczas wystąpienia funkcjonariusz omówił najważniejsze założenia obowiązujących przepisów. Przedstawił narzędzia prawne, które mogą być stosowane w sytuacjach związanych z przejawami demoralizacji lub popełnianiem czynów karalnych przez osoby nieletnie.
Zwrócono uwagę na:
- dostępne środki przewidziane w ustawie,
- obowiązki instytucji pracujących z młodzieżą,
- znaczenie szybkiej i adekwatnej reakcji,
- rolę konsekwentnego działania w sytuacjach problemowych.
Podkreślono, że przepisy nie mają wyłącznie charakteru represyjnego, lecz służą również wspieraniu rozwoju młodego człowieka i zapobieganiu dalszym problemom.
Współpraca szkoły i Policji
W trakcie spotkania zaakcentowano, że skuteczna profilaktyka i resocjalizacja wymagają ścisłej współpracy szkoły, Policji, rodziców oraz instytucji pomocowych. Tylko skoordynowane działania pozwalają odpowiednio reagować na trudne sytuacje i wspierać młodzież w podejmowaniu właściwych decyzji. Funkcjonariusz wskazał również na konieczność zachowania równowagi między prawami a obowiązkami nieletnich. Świadomość konsekwencji własnych działań oraz poszanowanie norm społecznych to – jak podkreślono – fundament odpowiedzialnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Edukacja i profilaktyka kluczem do bezpieczeństwa
Spotkanie w Zespole Szkół nr 3 w Żorach pokazuje, że edukacja prawna i profilaktyka stanowią ważny element pracy wychowawczej. Regularny dialog między instytucjami pozwala lepiej reagować na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesna młodzież.














Dodaj komentarz