Wiadomości z Żor

Ten problem dotyczy nawet 35% kobiet - dr hab. n. med. Bartosz Czuba

  • Dodano: 2015-02-17 07:30, aktualizacja: 2015-02-16 12:20

Ten problem dotyczy nawet 35%  kobiet - dr hab. n. med. Bartosz Czuba

Szacuje się, że problem nietrzymania moczu dotyczy od 4% do 14% młodszych kobiet oraz od 12% do 35% starszych kobiet. Rewolucją może okazać się laser ginekologiczny.

Problem nietrzymania moczu zdarza się wielu kobietom, szczególnie po porodzie, bądź u kobiet starszych. Czy da się to zniwelować?

Istnieje wiele możliwości związanych z chirurgicznymi i niechirurgicznymi sposobami leczenia nietrzymania moczu. Początkowe leczenie powinno obejmować terapie niechirurgiczne – zmiany behawioralne i ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Stymulacja elektryczna, obciążone stożki pochwowe oraz terapia farmakologiczna również mogą zredukować wysiłkowe nietrzymanie moczu. Środki pęczniejące ograniczają wypływanie moczu, jednak ich skuteczność zazwyczaj spada po 1-2 latach. Zabiegi chirurgiczne mogą prawdopodobnie leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu w sposób bardziej skuteczny niż metody niechirurgiczne, niemniej jednak wiążą się z większą ilością działań niepożądanych. Obecnie, w głównej mierze, w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu stosowane są techniki zabiegowe i operacyjne polegające na podnoszeniu cewki moczowej wszywanymi taśmami – TVT. Stosowane są także plastyki pochwy w celu korekty statyki narządu rodnego. Niestety metody te nie dają oczekiwanych efektów.

Na naszych oczach dokonuje się obecnie rewolucja w zakresie leczenia problemów uroginekologicznych i zaburzeń statyki narządu rodnego. Te schorzenia będące przyczyną ogromnego dyskomfortu życia, szczególnie w okresie okołomenopauzalnym, choć również często dotyczące młodszych kobiet (między innymi po porodach siłami natury), występują u ponad 70- 90 % populacji. Nie wszystkie Panie zgłaszają to jako chorobę – często uważając, że tak musi być. Nic bardziej mylnego – to należy leczyć.

Co Pan oferuje pacjentkom, by pozbyły się tej nieprzyjemności?

Zastosowanie lasera ginekologicznego jest bardzo dobrą metodą leczenia nietrzymania moczu i jednocześnie nie jest operacją.

Wiele kobiet cierpiących na SUI nie szuka pomocy w zakresie leczenia ich stanu z powodu wstydu, braku wiedzy na temat możliwych terapii bądź też z obawy, że leczenie będzie wymagało zabiegu chirurgicznego.

Wtedy najlepsza jest minimalnie inwazyjna laserowa terapia umożliwiająca przebudowanie  tkanki, która w konsekwencji kurczy się i zmniejsza, poprawiając wsparcie pęcherza moczowego. Ogranicza to objawy wysiłkowego nietrzymania moczu. Poza kurczeniem się kolagenu i tkanki, które są jedynie chwilową reakcją, leczona tkanka wzbogaca się o nowy kolagen i tym samym staje się bardziej napięta i elastyczna.

Czy zabieg laserem, który proponuje Sonomedico, może pomóc tylko przy nietrzymaniu moczu?

Obecnie mamy do dyspozycji ultranowoczesną technikę – bezinwazyjną, bezbolesną, wykonywaną ambulatoryjnie przynoszącą bardzo dobre efekty – laserową korektę statyki pochwy i cewki moczowej. Jest to metoda zwężająca pochwę, dająca poprawę w zakresie nietrzymania moczu, korektę obniżenia pochwy a przy okazji jej zwężenie, co poprawia także komfort współżycia.

Laser zrewolucjonizował wiele dziedzin medycyny - okulistykę, chirurgię endoskopową, dermatologię, kosmetologię – teraz wkracza do ginekologii. Metoda rodem z działu science-fiction może spełnić wreszcie oczekiwania ginekologów a szczególnie naszych pacjentek - kobiet dotkniętych problemami takimi jak nietrzymanie moczu (popuszczanie samoistne moczu przy kucnięciu, kaszlu, tańcu, wysiłku, lub nawet częste parcie na mocz), obniżenie przedniej i tylnej ściany pochwy, czy dyskomfort przy współżyciu (szeroka pochwa). To wszystko można skorygować metodą laserową, która zregeneruje błonę śluzową i ścianę pochwy, przywracając jej pierwotną elastyczność.

Zabieg wpływa nie tylko na komfort fizyczny, ale także psychiczny. Proszę o tym opowiedzieć.

Trudno w całym schorzeniu nie docenić sfery psychicznej. Problem nietrzymania moczu może doprowadzić do znacznego pogorszenia kondycji psychicznej. Przymus ciągłej kontroli wyciekania moczu, obawa przed bliskimi, że się dowiedzą, a nawet niska samoocena z powodu choroby – to wszystko powoduje, że stan psychiczny zdecydowania się pogarsza. Problem znacznego rozciągnięcia pochwy ma także zdecydowanie negatywny wpływ na niską samoocenę w zakresie sfery seksualnej. Może powodować nawet unikanie kontaktów seksualnych, a także spadek poziomu samoakceptacji, poczucie braku atrakcyjności dla partnera.

Jaka jest skuteczność proponowanego zabiegu?

Skuteczność zabiegu laserowego zależy od kilku czynników, ale przede wszystkim od stanu zaawansowania choroby – im większy stopień nietrzymania, tym skuteczność lasera jest mniejsza. Nie znaczy to, że mała. Jest jednak oczywiste, że im szybciej zaczniemy leczyć, tj. stosować laser, tym większe będą efekty leczenia. Dlatego z podjęciem decyzji nie warto zwlekać za długo. Nietrzymanie moczu jest chorobą o długim przebiegu, gdzie raczej nie występuje nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Proces trwa latami, a wiele kobiet adaptuje się do niekorzystnych objawów i uważa, że to normalny proces. Pacjentki nie zgłaszają tego jako dolegliwości podczas wizyt kontrolnych.

Czy sam zabieg jest bolesny? Niektóre osoby mają niemiłe skojarzenia z zabiegami laserowymi.

Stosowanie lasera Fotona, który posiadamy, daje znaczącą przewagę nad innymi laserami, bowiem przede wszystkim sam zabieg jest bezbolesny. W opracowaniach naukowych zwrócono uwagę, że powszechnie stosowane lasery Monalisa Touch mogą powodować bolesność tkanek w porównaniu z laserem Fotona. Ponadto zaletą naszego lasera jest brak konieczności powtarzania zabiegu.

Gdzie można się udać, aby wykonać taki zabieg? Czy jest on kosztowny?

Zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu oraz tzw. lift ginekologiczny (zabieg laserowej rejuwenacji – czyli odnowienia pochwy) wykonujemy w Żorach w gabinecie Sonomedico. Koszt zabiegu laserowego oscyluje wokół kwoty 1500zł. Jest to cena niewygórowana w stosunku do efektów, jakich pacjentki doświadczą po wykonaniu zabiegu.

Kontakt:

Gabinet Sonomedico

ul. Centralna 23B/1, Żory

Telefon: 434 30 36

www.laserginekologiczny.com

http://www.sonomedico.pl/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.