Wiadomości z Żor

Rozliczenie PIT Żory - podstawowe informacje

  • Dodano: 2022-01-05 13:45

Rozliczenie PIT 2021/2022 to obowiązek każdego podatnika. Aby jednak przygotować je we właściwy sposób, trzeba znać podstawowe rodzaje deklaracji i zapoznać się z przysługującymi nam ulgami. Dzięki temu nie tylko nie będziemy mieć problemów z fiskusem, ale i uda nam się oszczędzić kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych. Poznaj podstawowe informacje na temat rozliczenia PIT za rok 2021.

Rozliczenie PIT 2021 - rodzaje deklaracji

Wszyscy podatnicy są zobowiązani do terminowego rozliczenia PIT za poprzedni rok. W ten sposób wykazują dochód, który osiągnęli. Prawidłowo wypełnioną deklarację należy złożyć do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania - to ważne, by nie dostarczać jej tam, gdzie jesteśmy zameldowani, jeśli te adresy nie są tożsame. Podatnicy muszą również zwrócić uwagę na wybrany rodzaj deklaracji (PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT-39), który zależy od źródła zarobków w zeszłym roku. Najpowszechniejsze wśród Polaków deklaracje to PIT-37 i PIT-36 - i właśnie o nich opowiemy trochę więcej. Kto powinien przedłożyć je fiskusowi?

Rozliczenie PIT na deklaracji PIT-37 – dla kogo?

Mówiąc podręcznikowo, deklaracja PIT-37 to druk przeznaczony dla osób, których wynagrodzenie rozlicza płatnik. Powinni więc z niej skorzystać wszyscy, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło. W ten sam sposób mają obowiązek rozliczyć się również emeryci i renciści. Deklarację PIT-37 wypełniamy na podstawie danych z druku PIT-11, który przekaże ci pracodawca.

PIT-37 daje możliwość rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub z dzieckiem, jeśli jesteś osobą samotnie je wychowującą. Daje ci to szansę na zmniejszenie ewentualnych kosztów. Rozliczenie PIT możesz przygotować samodzielnie lub zlecić jej wykonanie księgowej.

Ulgi w deklaracji PIT-37

Co istotne, rozliczenie PIT na deklaracji PIT-37 pozwala na skorzystanie z różnorakich ulg podatkowych. Wśród nich największą popularnością cieszy się oczywiście ulga prorodzinna, która przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dziecka. Możliwe jest jednak skorzystanie również z m.in.:

  • ulgi na Internet,

  • ulgi termomodernizacyjnej (gdy poniesiesz koszty związane z ociepleniem domu),

  • ulgi na leki czy samochód (dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów),

  • ulgi rehabilitacyjnej,

  • ulgi dla krwiodawców.

Rozliczenie PIT na deklaracji PIT-36 – dla kogo?

Rozliczenie PIT-36 obowiązuje przedsiębiorców - to formularz przeznaczony dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Z tej deklaracji korzystają również ci, którzy otworzyli działalność związana ze specjalnymi działami produkcji rolnej (również opodatkowaną na zasadach ogólnych), osoby uzyskujące dochód z najmu lub dzierżawy.

W tym przypadku również można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub z samotnie wychowywanym dzieckiem. Przygotowanie rozliczenia PIT-36 bardzo często wykonuje zatrudnione przez przedsiębiorcę biuro rachunkowe czy księgowa.

Jak rozliczyć PIT?

Mimo tego, że roczne rozliczenie PIT jest obowiązkiem każdego obywatela, nie uczą tego w szkole i wcale nierzadko zdarza się, że wchodząc w dorosłość, nie mamy pojęcia, jak to się robi. Tymczasem wypełnioną deklarację możemy:

  • dostarczyć osobiście do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania,

  • przesłać listem poleconym,

  • wysłać on-line, korzystając z jednego z dostępnych programów.

Od kilku lat osoby prywatne rozliczające PIT-37 mogą korzystać z usługi Twój e-PIT na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. To bardzo wygodne, ponieważ większość danych jest już przygotowana, a cała procedura ich sprawdzenia trwa dosłownie kilka minut. Niestety, z programu nie mogą wciąż skorzystać przedsiębiorcy - to jeden z powodów, dla których częściej decydują się na współpracę z księgową.

Doświadczone biuro rachunkowe INTESO może przygotować deklarację i przesłać ją w twoim imieniu do właściwego Urzędu Skarbowego. Księgowe rozliczają zarówno dochody osiągnięte w Polsce, jak i za granicą. Współpracują z osobami prywatnymi i przedsiębiorcami. Dzięki specjalistkom z wieloletnim stażem zyskujesz pewność, że twoje roczne rozliczenie PIT będzie złożone zgodnie z zasadami i w terminie.

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.