Wiadomości z Żor

Płatność blikiem - czy korzystasz?

  • Dodano: 2019-02-07 12:15

Bankowość elektroniczna to już standard, do którego przekonuje się coraz więcej Polaków. Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponując metody szybkich płatności - zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Coraz większą popularnością cieszy się BLIK - czy Ty też z niego korzystasz? Jeśli nie, poznaj zalety takiego rozwiązania.

W pierwszym półroczu 2018 roku dokonano ponad 33 mln transakcji płatniczych za pomocą BLIK-a. Taka forma płatności cieszy się rosnącym zainteresowaniem, co wynika przede wszystkim z prostoty i szybkości obsługi. Cała procedura zajmuje zaledwie kilkanaście sekund.

Płatności w sklepach i wypłata z bankomatów

Załóżmy, że w tym rankingu kredytów gotówkowych na finanse.rankomat.pl znalazłeś odpowiedni dla siebie produkt bankowy. Wypłacone przez bank środki zasiliły Twój budżet, z którego możesz swobodnie korzystać – w ramach posiadanego rachunku bankowego. Chcąc dysponować tymi pieniędzmi, wcale nie musisz nosić przy sobie karty płatniczej.

Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści:

  • możesz szybko i wygodnie płacić za zakupy w placówkach stacjonarnych i sklepach internetowych,
  • wypłacać gotówkę z bankomatów.

Ponadto blikiem dokonasz przelewów na telefon czy wykorzystasz go jako czek elektroniczny.

BLIK - jak zacząć z niego korzystać?

W pierwszym okresie swojego działania, BLIK był obsługiwany tylko przez kilka banków. Aktualnie lista instytucji jest znacznie dłuższa  - istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że z tego systemu płatności skorzystasz bez konieczność zakładania rachunku osobistego w konkretnym banku.

Aby móc skorzystać z BLIK-a, nie musisz mieć przy sobie karty płatniczej. Wystarczy tylko smartfon z zainstalowaną aplikacją banku, który obsługuje płatności BLIK-iem. Chcąc zapłacić za zakupy, należy:

  • zalogować się do aplikacji mobilnej banku,
  • wygenerować sześciocyfrowy kod BLIK,
  • wpisać kod w terminalu płatniczym lub na stronie internetowej sklepu,
  • zatwierdzić płatność.


Płatności BLIK-iem - czy są bezpieczne?

Wstrzymujesz się od korzystania z BLIK-a, ponieważ zastanawia Cię bezpieczeństwo takich transakcji? Warto pamiętać, że:

  • wygenerowany kod jest aktywny tylko przez 2 minut - po tym czasie staje się bezużyteczny,
  • płatności można dokonać wyłącznie po zalogowaniu do aplikacji mobilnej - autoryzacja coraz częściej odbywa się za pomocą odcisku palca.

Na pewno tego rodzaju płatności charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Skradziony jednorazowy kod jest bezużyteczny, w przeciwieństwie np. do kody CVC zamieszczanego na odwrocie karty płatniczej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.