Wiadomości z Żor

Dedykowany a VPS - na co się zdecydować?

  • Dodano: 2019-06-14 11:00

Kiedy standardowy hosting współdzielony okazuje się czymś zupełnie niewystarczającym jak na potrzeby Twojej mocno rozbudowanej strony www, koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na wyższej klasy rozwiązania, do jakich zalicza się niewątpliwie serwer VPS, a więc Virtual Private Server oraz serwer dedykowany. Czym różnią się tego rodzaju warianty hostingowania?

Virtual Private Server

Przeglądając oferty rekomendowanych marek proponujących szeroki wachlarz usług hostingowych takich jak przykładowo Linuxpl.com, można dostrzec bardzo rozległą gamę możliwych opcji proponowanych konsumentom. Jako hosting z „wyższej półki” uznaje się już natomiast między innymi wspomniane we wstępie serwery VPS oraz dedykowane, które gwarantują znacząco większy komfort korzystania ze strony internetowej niż hosting współdzielony. Zacznijmy jednak od przybliżenia kilku podstawowych informacji na temat obu. Na początek - VPS. Wirtualny serwer prywatny działa na zasadzie wydzielenia pewnej przestrzeni serwerowej wyłącznie do użytku danego użytkownika. Dzierżawienie takiego „kawałka” maszyny serwerowej od doświadczonego dostawcy oczywiście jest kosztowniejszym wydatkiem niż hosting w klasycznej postaci, a więc opcji współdzielonej, lecz nie oznacza to, że w grę wchodzą horrendalne sumy pieniężne, na które stać byłoby tylko nielicznych. Serwer VPS to aktualnie swego rodzaju „złoty środek”, na który pada wybór wśród użytkowników sieci coraz częściej. Jest to ciekawa propozycja stanowiąca alternatywę między hostingiem w standardowym wymiarze współdzielenia a najlepszą z oferowanych obecnie opcji, czyli serwerem dedykowanym.

Serwer dedykowany

Ten rodzaj hostingu oparty jest na udostępnianiu konsumentowi zupełnie odrębnego komputera, jaki przeznaczony zostaje stricte do pełnienia funkcji serwera i przydzielony jest wyłącznie jednemu klientowi. Można się domyślać, jak duży jest komfort gwarantowany przy wariancie posiadania maszyny serwerowej praktycznie na własność, do w pełni indywidualnego i swobodnego użytku, zgodnie z własnymi preferencjami. Niestety, w parze z wygodą idzie również wysoki koszt takiego narzędzia. Warto jednakże porównać parametry serwerowe w ramach hostingu współdzielonego, VPS oraz dedykowanego - chociażby na stronie Linuxpl.com, aby dostrzec, jak potężnym instrumentem hostingowym jest ostatni z omówionych wariantów.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.