Wiadomości z Żor

Amazon oraz Inpost łączą siły ku lepszej przyszłości

  • Dodano: 2020-12-11 08:00, aktualizacja: 2020-12-11 08:08

W tych trudnych czasach dotkniętych pandemią koronawirusa, każdy stara się jak może, żeby, chociaż w najmniejszym stopniu to życie codzienne było łatwiejsze. Niektóre osoby wyciągają pomocną dłoń do osób starszych lub schorowanych robiąc im niezbędne zakupy lub wyprowadzając psa na spacer. A jeszcze inne osoby umożliwiają nam odbiór paczki w dogodnym dla nas miejscu i momencie. Czy współpraca dwóch gigantów to dla nas lepsze jutro?

Amazon - czy gra jest warta świeczki?

Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe oferujące największy sklep internetowy na świecie. Jednak firma nie spoczywa na laurach i ciągle rośnie w potęgę, wprowadzając coraz więcej udogodnień. Jedną z nich jest umożliwienie płatności za pośrednictwem popularnego cyfrowego systemu BLIK oraz dostawy do paczkomatów InPost. Poszerza również lokalną siłę roboczą - w październiku Amazon ogłosił, że doda 2000 pełnoetatowych i 10 000 sezonowych miejsc pracy do swojej lokalnej siły roboczej, która liczy 18 000 osób.

Między innymi, dlatego wiele osób decyduje się na kupno akcji Amazon, można to zaobserwować po wzmożonym ruchu, jaki panuje na rynku sprzedaży akcji firmy. Dyrektor generalny Amazon - Jeff Bezos - sprzedał w tym roku akcje firmy wnoszące:

· 4,1 mld dolarów w lutym,

· 3,1 mld dolarów w sierpniu,

· 3 mld dolarów w październiku.

Nawet po tych sprzedażach firma posiada 53 miliony akcji o łącznej wartości prawie 170 mld dolarów. Zarobek ze sprzedaży akcji firmy, w 2020 roku, wyniósł ponad 10,2 mld dolarów. Natomiast, w 2019 roku Bezos sprzedał akcje o wartości 2,8 mld dolarów. Porównując te dwie liczy (z roku 2020 i 2019) wyraźnie widać, że popyt na akcje Amazon wciąż rośnie.

Rewolucja InPost na Polskim rynku

Firma InPost, jak wiadomo, jest uważana - według niektórych specjalistów - za największą z operatorów logistycznych w Polsce, która oferuje swoje usługi na skalę całego kraju. Uważa się, że InPost na rynku logistycznym buduje najwięcej - żadna z firm nie rozwija się równie szybko.

Operator zasłynął nie tylko z żółtego loga, ale również z paczkomatów, które można dostrzec na każdej ulicy. A ile dokładnie jest paczkomatów? Według danych z grudnia 2019 roku liczba paczkomatów w Polsce wynosiła 6 tysięcy. Jednak teraz (w czasach, gdy przez pandemię znacznie wzrosła popularność zakupów online) ta liczba wynosi 9 tysięcy - tylko w zeszłym roku liczba wzrosła o 3 tysiące, co oznacza wzrost o ponad 50%. A jeśli chodzi o lokalizację to InPost dostarcza paczki do:

· 16 największych miast,

· 69 mniejszych miast (50-200 tysięcy mieszkańców),

· 866 miasteczek,

· 1823 wsi.

Szacuje się, że firma potrzebowała ok. 95 dni, żeby postawić tysiąc paczkomatów, a dziennie stawia blisko 10 takich urządzeń. Co więcej, InPost stawia na bezpieczeństwo, szczególnie w czasach COVID-19. Dlatego w trosce o nasze zdrowie wprowadził „bezdotykowy” pobór paczki z paczkomatu. Można rzec, że firma w bardzo prosty sposób pozyskuje klientów.

Co na to Allegro?

Gdy firma Amazon postanowiła korzystać z usług InPost - umożliwiając odbiór ich paczek z paczkomatów InPost - Allegro, polska platforma e-commerce, ruszyła do wyścigu. Firma złożyła dokumenty umożliwiające wejście na giełdę. Tym samym, Allegro stało się największym graczem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - ma obecnie kapitalizację 77 miliardów złotych.

Dzięki ponad dwudziestoletniemu doświadczeniu na polskim rynku Allegro ma obecnie 12,3 mln kupujących i 117 000 sprzedawców. W ubiegłym roku spółka wypracowała 399 mln złotych zysku netto, co oznacza wzrost o 73% w stosunku do 2018 roku. Dodatkowo pod koniec sierpnia Allegro ogłosiła uruchomienie swojej usługi Allegro Smart, która działa podobnie jak Amazon Prime: klienci płacą roczny abonament w wysokości 49 zł i mogą mieć nawet 365 dostaw za darmo. Krótko mówiąc - konkurencja nie śpi.

Może faktycznie konkurencja nie śpi, ale połączenie sił dwóch gigantów wydaje się być nie do pokonania. Amazon i InPost krok po kroku budują swoje wspólne imperium. Oferują takie udogodnienia dla swoich klientów, którymi nie może się pochwalić żadna inna firma. Kurierzy paczkomatów pracują 24/7, dostarczając paczki nawet w soboty i niedziele. A teraz pojawiła się kolejna opcja, czyli możliwości odbioru paczki zamówionej z Amazon. To sprawi, że akurat Inpost będzie ulubionym wyborem Polaków

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.