Wiadomości z Żor

Żory: Trwa strajk nauczycieli. Co z wypłatami dla pedagogów za okres protestu?

 • Dodano: 2019-04-23 16:00, aktualizacja: 2019-04-29 06:57

Wczoraj rozpoczął się trzeci tydzień strajku nauczycieli. Czy władze Żor wypłacą pedagogom pensje za czas protestów?

Na wtorek przypada 16. dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli, który ma miejsce również w 25 placówkach oświatowych Żor. Mimo tego, że strajk w regionie przebiega dość spokojnie to sporną kwestią – obok podstawowego założenia zrzeszonych w ZNP nauczycieli, czyli podwyżki płac o 30. proc. – jest wypłata wynagrodzeń za okres strajku.

Protest trwa od trzech tygodni i nic nie zapowiada, aby miał się zakończyć w najbliższym czasie, zatem pensje nauczycieli z Żor będą dużo niższe.

- Gmina Miejska Żory będzie się trzymać zasad zapisanych w ustawie o sporze zbiorowym – przekazuje Adrian Lubszczyk, kierownik Biura Promocji UM Żory.

Brak wypłat dla nauczycieli za okres strajku - podstawa prawna

Władze Żor opierają swoją decyzję o Ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, a dokładnie Art. 23 - Udział pracownika w strajku a uprawnienia pracownicze. Zgodnie z zapisem:

 • 1. Udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych.
 • 2. W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.

W komentarzu do ustawy istnieje zapis określający, że w okresie strajku pracownik, który w nim uczestniczy, nie ma prawa do wynagrodzenia. Według ustawodawcy to rozwiązanie sprawiedliwe i zgodne z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza z art. 80 Kodeksu Pracy, który mówi, że wynagrodzenie przysługuje za wykonaną pracę.

ZNP, a w ślad za nim popierający postulaty nauczycieli obywatele, w tym wielu rodziców nie zamierza pozostawić pedagogów w potrzebie. Na samym początku strajku został utworzony Fundusz Strajkowy. W ubiegłą sobotę Zarząd Główny ZNP poinformował, że na koncie zbiórki jest ponad 7 mln złotych. Pieniądze zostaną podzielone między strajkujących pedagogów jako uzupełnienie ich pensji za kwiecień.

Propozycje zarobków MEN dla ZNP

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Edukacji Narodowej od 1 września 2019 roku wynagrodzenie zasadnicze miałoby wynieść dla:

 • nauczyciela stażysty – 2 780 zł 
 • nauczyciela kontraktowego – 2 860 zł 
 • nauczyciela mianowanego – 3 248 zł 
 • nauczyciela dyplomowanego – 3 815 zł 

a średnia wypłata to sumy rzędu:

 • nauczyciel stażysta – 3 335 zł 
 • nauczyciel kontraktowy – 3 702 zł 
 • nauczyciel mianowany – 4 803 zł 
 • nauczyciel dyplomowany – 6 137 zł

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Morretti

  Nie pracowali,kawki pili i ciasteczka jedli,a teraz jeszcze pieniądze by chcieli.Po prostu wstyd się o pieniądze upominać.Ja jako rodzic nie zapomnę wam tego i będę wymagal od was szanowne grono pedagogiczne,pracy,pracy i wysiłku.zapewniam,iż będziecie kontrolowani przez rodzicow z całą mocą.szuje.acha i wara od naszych dzieci!!!

 • jou

  i dostaną hihi

 • Ola

  POzwalniać pasożytów i do Biedronki na kasę!

 • 500plus

  Najpierw oddaj tez moje 500 plus matolko bo nie mam Ochoty płacić ze swoich podatków na takich tempakow jak ty

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.