Wiadomości z Żor

Żorskie krawężniki za wysokie? Radny z interpelacją w tej sprawie

  • Dodano: 2019-07-10 11:15

Mieszkańcy korzystający ze ścieżek rowerowych w mieście narzekają na wysokość krawężników. O poprawę stanu technicznego traktów rowerowych zaapelował do prezydenta jeden z radnych, Grzegorz Książek.

Na początku lipca żorski radny, Grzegorz Książek złożył interpelację skierowaną do prezydenta Żor, Waldemara Sochy w sprawie poprawy jakości przejazdów na ścieżkach rowerowych w mieście. Okazuje się, że żorscy sympatycy jednośladów mają spore problemy w poruszaniu się bezpiecznie po miejskich ścieżkach rowerowych. Największy kłopot stanowią zbyt wysokie krawężniki.

Okres letni to czas, w którym nasi mieszkańcy często korzystają ze ścieżek rowerowych. Ich sieć  naszym mieście z roku na rok się zwiększa. Już teraz można w miarę szybko dojechać rowerem z dzielnicy Sikorskiego aż do dzielnicy Kleszczówka. To cieszy i napawa optymizmem.

Oprócz szybkości dojazdu do celu ważną kwestią wydaje się być bezpieczeństwo rowerzystów. Z tym jest już mały problem. Sprawa dotyczy głównie ścieżek rowerowych przebiegających przy ul. Wodzisławskiej i Dworcowej. Jadąc tymi ścieżkami i przejeżdżając przez przylegające ulice można zauważyć, że występują tam zbyt duże krawężniki przez co przejazd na rowerze staje się uciążliwy i niebezpieczny dla mieszkańca – czytamy w interpelacji radnego.

Problem z żorskimi krawężnikami mają nie tylko rowerzyści. Na architektoniczne buble narzekają również mamy z wózkami, osoby niepełnosprawne czy seniorzy, mający problem z poruszaniem się.

Proponuję zainteresować się obniżeniem krawężników wszędzie, gdzie mają one pełnić rolę zejścia na ulicę. Chodzi o płynny zjazd wózków z dziećmi a nade wszystko wózków z niepełnosprawnymi, czy zejścia przez osoby starsze. To naprawdę nie lada wyczyn, kiedy musisz pchać np. 50 kg, 90 kg... i to nie tylko przez 5 min, ale i przez 10/20/30 lat. [Przykład to] bubel architektoniczny przy parku handlowym Żory - było płynne podejście, a teraz od niedawna [jest schodek – przyp. red.]. Jedna z mam, mająca trudność z wejściem z gondolą stwierdziła „było dobrze, trzeba było to zepsuć". Niech to będzie dobry komentarz dla inżynierów – stwierdziła jedna z mieszkanek Żor na Facebooku. 

O tym, czy możliwe będzie obniżenie krawężników do takiego poziomu, by przejazd był płynny i bezpieczny dowiemy się po 22 lipca. Do tej chwili prezydent Żor ma czas na odpowiedź i podjęcie właściwych czynności w tym zakresie.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Niezwyczajny

    Brawo! Wreszcie ktoś ten temat poruszył. Brawa dla Radnego! Takich Radnych nam trzeba.

  • Jolanta

    Popieram w całej rozciągłości tę interpelację; zrobić przegląd wszystkich zejść na przejścia; istnieje tak wiele paradoksów,z jednej strony krawężnik obniżony,z drugiej wysoki ,np,na 5 centymetrów,to ja pytam,jak poruszać się na wózku inwalidzkim ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również