Wiadomości z Żor

Żorski MOK inicjatorem miejskiej pasieki

 • Dodano: 2019-07-31 11:00, aktualizacja: 2019-07-31 12:49

Z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Kultury i Towarzystwa Kulturalnego „Kontrapunkt”, z dofinansowaniem z budżetu miasta Żory powstały cztery ule dla pszczół.

Inicjatywę nadzoruje MOK, a ulami będzie opiekował się pszczelarz Aleksander Sładczyk z żorskiego koła pszczelarskiego. Idealną lokalizacją dla uli okazał się pełen zieleni teren dawnego przedszkola przy ul. Powstańców, obecnie użytkowany przez Stowarzyszenie Artystyczne Żory, które prowadzi tam szkołę muzyczną. Terenem zarządza ZBM. Na zasadzie porozumienia wszystkich stron zaangażowanych w ten projekt, udało się go sfinalizować, gdyż ule zostały już zakupione, pomalowane i zasiedlone, a uroczyste otwarcie już 31 sierpnia br. o g. 14:00.

Placówka kulturalna i ule - skąd ten pomysł?

 Choć na pozór wydaje się on zaskakujący, to nic bardziej mylnego - problemy środowiska naturalnego powinny dotykać wszystkich, a duże podmioty, mające więcej możliwości oraz narzędzi promocji i wpływu na otoczenie, powinny je wykorzystać dla dobra ludzi i natury.

Przykładem połączenia działalności kulturalnej i proekologicznej jest np. Służewski Dom Kultury, który prowadzi Wspólny Ogród: miejsce gdzie uprawia się warzywa, owoce i zioła wspólnie z lokalną społecznością. To ciekawe aczkolwiek zaskakujące pole działania placówki kulturalnej sprawdza się doskonale, bo nie tylko urozmaica samo otoczenie obiektu, ale wpływa dobroczynnie na naturę i przyczynia się do edukacji ekologicznej. Odwiedziłam to miejsce podczas wizyty studyjnej programu „Zaproś nas do siebie” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury - zdradza Elżbieta Koczar, pomysłodawczyni mokowskich uli. Idąc tym torem, pracownicy MOK w Żorach postanowili stworzyć pasiekę.

Konotacji Domu Kultury z pszczołami jest zresztą więcej. To tu swoje spotkania ma żorskie Koło Pszczelarzy, do którego należy jedna z pracownic MOK, Ewa Kolarczyk i dzieli się swoją pasją i wiedzą. Ponadto w interesującej broszurze Dzieje Pszczelarstwa w Żorach pracownicy dokonali miłego odkrycia. Delegatem na powojenny Wojewódzki Zjazd Kół Pszczelarskich został Stanisław Urbas, prawdopodobnie ten sam, który później, w 1966 roku został palaczem w nowo otwartym Domu Kultury. Jego postać odtwarzał sam Dyrektor MOK w spektaklu teatralnym z okazji 60-lecia placówki.

Żorscy pszczelarze, z którymi współpracujemy, organizują się w związku już od 1923 roku. W ub. roku obchodzili 95-lecie istnienia. Podczas spotkań wymieniają się doświadczeniami i szkolą w zakresie leczenia chorób pszczół. Obecnym prezesem jest Andrzej Gajda.

Projekt, który zdobył dofinansowanie z budżetu miasta Żory, napisało Towarzystwo „Kontrapunkt”. Dotyczył on nie tylko pasieki, ale też I Żorskiego Pikniku Ekologicznego w ramach Zielonej Wyspy Śląsk.

Problem spadającej liczby pszczół na świecie staje się coraz głośniejszy

Przyczyn jest wiele: chemizacja rolnictwa, szkodliwe pestycydy, roztocza, wirusy, nadmierna ingerencja człowieka w materiał nasienny, niedożywienie pszczół. Masowe ginięcie pszczół to problem, który może dotknąć każdego z nas. Dla 48% roślin owadopylnych na świecie, pszczoły są najważniejszymi zapylaczami. Zwiększają one plony owoców i nasion średnio o 30-50%. Obecność tych niesamowitych stworzeń przynosi gospodarce nawet 190 mld dolarów rocznie. Bez nich wydajność produkcji roślinnej spadłaby o nawet 75%. Warto wiedzieć, że aż 84% roślin przetwarzanych na żywność dla człowieka w samej Europie uzależniona jest od życia tych istot[1]. Każda inicjatywa dla pszczół jest cenna i jest wyrazem obywatelskiej postawy.

Pomysł powołania miejskiej pasieki i działania edukacyjne wśród dzieci to wspaniały pomysł – podkreśla pszczelarz Aleksander Sładczyk.

Zakładanie uli staje się zresztą coraz popularniejsze

W ten sposób człowiek stwarza pszczołom dodatkowe schrony i środowiska rozwoju.  Szczególnie ważne jest to w miastach. Pszczoły zamieszkały już m.in. na dachach galerii handlowych (Wrocław, Bydgoszcz), firm (Ferrari w Katowicach), instytucji ( PKP Cargo, Urząd Marszałkowski w Toruniu, Muzeum Śląskie, Pasieka Artystyczna w Lublinie), biurowców (Eurocentrum Office Complex w Warszawie). Zarządcy wszystkich tych miejsc swoje decyzje założenia uli tłumaczą chęcią podkreślenia swego przywiązania do ekologii i natury. Rozumieją oni, jak ważne jest to działanie dla dobra naszej planety.

Był pomysł ulokowania uli, zgodnie z nowym trendem, na dachu Sceny Plenerowej – wyjaśnia Dyrektor MOK, Stanisław Ratajczyk. – Niestety ze względów technicznych okazało się to trudne, a ponadto chcieliśmy w naszym projekcie także edukować, prowadzić warsztaty pszczelarskie dla dzieci przy ulach. Łatwiej i bezpieczniej zrobić to na ziemi – dodaje.

Pierwsze warsztaty pszczelarskie odbędą się w kolejnym roku kalendarzowym, gdyż pszczoły muszą mieć czas na zadomowienie się. Na pierwszy miód także trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.

Chcemy prowadzić szeroko zakrojone działania długofalowe. Patronat nad naszą pasieką ma objąć Uniwersytet Śląski. Jesteśmy też po wstępnych rozmowach o współpracy z Zoo w Chorzowie – zapowiada Grzegorz Granek, autor projektu.

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na uroczyste otwarcie

Miejskiej Pasieki Bee Bee

 

31 sierpnia

godz. 14.00 -18.00

ul. Powstańców 4

(boczna Dworcowej)

Żory

W programie:

 • Joga dla zdrowia, prow. Agnieszka Bacińska Paszek
 • Zumba, prow. Joanna Dziedzic
 • Bajki dla dzieci, czyta Jakub Gola
 • Bajka opowiadana do muzyki na żywo, prow. Bajdura
 • Wykład „Miód na stopy” zdrowie i samoleczenie poprzez zabiegi refleksologii, Justyna Zawierucha
 • Twoje zdjęcie w eko-ramce
 • Rekrutacja EKO-LIDERÓW do działań ekologicznych w mieście
 • Występy Stowarzyszenia Artystycznego Żory
 • BEEżuteria z recyklingu
 • Podchody z zagadkami w klimatach eko-pszczoły
 • Mówiące drzewo
 • Miodowa kawiarenka
 • Sprzedaż miodu żorskiego Koła Pszczelarzy

 i wiele innych atrakcji i niespodzianek

W razie niepogody impreza odwołana. Ule dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Żory

W wydarzenie angażują się:

MOK Żory, Uniwersytet Śląski, Żorskie Koło Pszczelarzy, Padma, Fundacja Folwark pod Lipami, Maloka, Miasto Żory, Zielone Szkiełko, ŻCOP, Herbaciarnia, Bajdura, Stowarzyszenie  Artystyczne Żory, Szkoła Tańca Tańczymy

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.