Wiadomości z Żor

Żorska biblioteka wyróżniona w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Woj. Śląskiego

  • Dodano: 2021-11-02 12:45

Choć nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach nie zdobyła pierwszego miejsca w tegorocznej edycji NPP Województwa Śląskiego to doczekała się nagrody. Placówkę docenił marszałek Jakub Chełstowski.

Z końcem października ogłoszono oficjalne wyniki tegorocznej edycji konkursu  zorganizowany pod patronatem Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego w kategorii Najlepszej Przestrzeni Publicznej 2020/2021.

Nowa siedziba żorskiej biblioteki została nominowana w plebiscycie, a mieszkańcy regionu mogli oddać na nią głos do 30 sierpnia. Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach była jedną z 33 propozycji w konkursie, które przeszły pozytywną weryfikację jury konkursowego.

Stworzenie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej było jedną z największych inwestycji w ciągu ostatnich latach dla Żor. Na potrzeby nowej MBP im. Ottona Sterna zaadaptowano niszczejący budynek dawnego młyna elektrycznego na ul. Rybnickiej.

Zamysł i cała inwestycja powstała w ramach projektu „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap II Spółdzielnia Kultury”, który dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jego całkowita wartość to 12 375 722,22 złotych, a 7 073 228,72 złotych w ramach tej sumy to pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe 832 144,56 złotych to dotacja z budżetu państwa.

Żorska biblioteka wyróżniona przez marszałka Chełstowskiego

Finalnie, w tegorocznej edycji pierwsze miejsce i główną nagrodę marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego zdobyło Centrum Usług Społecznych w Zabrzu. Żorska książnica również została dostrzeżona. W jaki sposób?

W konkursie przyznano bowiem 6 równorzędnych wyróżnień marszałka Jakuba Chełstowskiego. MBP w Żorach znalazła się w tym gronie, obok przystani kajakarskiej MOSM w Tychach, modernizacji Hali Widowiskowo-Sportowej w Jaworznie wraz z zagospodarowaniem terenu, Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle i rewitalizacji zdegradowanego budynku Pałacu Rheinbabenów oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Arka w Żywcu.

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach w historycznym budynku dawnego młyna elektrycznego uzyskała 318 głosów w plebiscycie i 638 punktów.

Joanna ZegarlickaJoanna Zegarlicka
Źródło: Najlepsza Przestrzeń Województwa Śląskiego 2021/własne

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również