Wiadomości z Żor

Wystawa Aleksandra Orszulika w Żorach

  • Dodano: 2024-02-14 09:30

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach zaprasza na wystawę fotografii Formalizm Abstrakcyjny – Impresje przestrzenne 2D autorstwa Aleksandra Orszulika.

Kolejna wystawa w żorskiej bibliotece

Podziwiaj niezwykłe dzieła sztuki abstrakcyjnej, które przeniosą Cię w świat wyobraźni i emocji w dniach od 29 lutego do 13 kwietnia 2024. Wernisaż wystawy: 29 lutego o godzinie 18:00. Kuratorem wystawy jest Łukasz Cyrus.

O wystawie "Formalizm Abstrakcyjny – Impresje przestrzenne 2D"

"Chodzę po mieście, tłumny mkną, ja obserwuję. Zerkam w górę i poszukuję, czasem znajduję. Ciekawa forma, dialog materii, detal. Wszystko to bliżej lub dalej, wyżej lub niżej we fragmentach architektonicznej tkanki miasta. Chcę zatrzymać ulotność, pokazać ją, skonfrontować. Ja to widzę tak, a Ty?

Wybieram formy, najczęściej minimalistyczne, zbliżone do abstrakcji, a jednak rozpoznawalne. Konwertuję trójwymiarową przestrzeń do dwuwymiarowej, ale czy na pewno? Do „płaskiego” obrazka dokładam kolejne wymiary: zadumę nad dziełem architekta, myśl o tym jak ono na mnie oddziałuje i dlaczego, sposób, w jaki widzę i jak to mogę pokazać za pomocą aparatu, sposób prezentacji obrazu (inaczej to działa, na Instagramie, a inaczej na dużym wydruku na ścianie galerii). Ostatnim wymiarem ważnym na równi z poprzednimi jest interpretacja i odczuwanie obrazu przez widza. To wszystko razem tworzy wielowymiarowe dzieło, na dwuwymiarowej przestrzeni fotografii, którego nie można zobaczyć w inny sposób. Zachęcam do oglądania, odczuwania i własnej interpretacji - mówi autor.

Wystawa Aleksandra Orszulika w Żorach / fot. MBP Żory

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również