Wiadomości z Żor

Wypożycz rower i ruszaj w miasto!

  • Dodano: 2018-09-11 10:45, aktualizacja: 2018-09-11 11:46

Już dziś wystartowała w naszym mieście wypożyczalnia rowerów. Wszyscy cykliści będą nie tylko oddawać się rekreacji, ale i reklamować wyjątkowe dla Żor obiekty: Aquarion - Park Wodny Żory, Twinpigs - Westernowy Park Rozrywki, Centrum Nauki i Techniki Muzeum Ognia oraz Karuzelę Żorzankę. Rowery są dostępne do wypożyczenia już od godz. 11!

W naszym mieście startuje wypożyczalnia rowerów! W Żorach już na początku września będzie można skorzystać z aż 80 nowoczesnych, miejskich jednośladów.

Rzucające się w oczy, żółte rowery staną w kilkunastu miejscach na terenie miasta.

Będą to jednoślady tzw. czwartej generacji, co oznacza, że nie wymagają one stacji dokujących, dzięki czemu cały system jest bardzo elastyczny i można go odpowiednio modyfikować. Miejsca postoju rowerów Urząd Miasta ustali w specjalnej aplikacji, a później będzie można zmieniać je w zależności od potrzeb mieszkańców, tak by rowery stały tam, gdzie są najchętniej wykorzystywane – podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Rowerowe parking będą zlokalizowane m.in. przy siedzibie Urzędu Miasta na rynku, przy Westernowym Parku Rozrywki TWINPIGS, Śmieszku, Aquarionie, Muzeum Miejskim oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej. Rowery będzie można też wypożyczyć w poszczególnych dzielnicach miasta. Będzie można nimi jeździć w granicach miasta i zostawiać je na wyznaczonych miejscach parkingowych.  Każdy rower będzie wyposażony w urządzenie pozwalające na jego bieżącą lokalizację, elektroniczny zamek z modułem GPS oraz modułem transmisji danych, zintegrowane światło przednie oraz światło tylne zasilane z dynama, opony nieulegające przebiciom, mały przedni bagażnik, nóżkę, dzwonek oraz komfortowe, regulowane siodełko. Dzięki modułowi GPS kradzież roweru nie będzie możliwa.

Wypożyczalnia rowerów będzie czynna przez cały sezon, czyli od 1 marca do 30 listopada, zaś samo skorzystanie z niej będzie bardzo łatwe. Przez cały proces przeprowadzi użytkownika specjalna aplikacja GeoVelo. - Z pomocą aplikacji na telefon znajdziemy miejsca postoju rowerów, sprawdzimy ile z nich jest aktualnie dostępnych, a następnie otworzymy zamek roweru i ruszymy na przejażdżkę – mówi Anna Ujma, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory, pełniąca rolę Miejskiego Oficera Rowerowego

Jak skorzystać z rowerów? Na początek należy ze sklepu Google Play lub AppStore pobrać aplikację GeoVelo i zainstalować ją na smartfonie. Następnie należy uruchomić aplikację oraz zasilić konto opłatą aktywacyjną w wysokości 10 zł. Później pozostaje tylko odblokowanie roweru za pomocą aplikacji i możemy ruszyć w miasto! Po zakończeniu przejażdżki rower trzeba odstawić w jednym z wyznaczonych miejsc i ręcznie zablokować zamek oraz pamiętać o zakończeniu jazdy w aplikacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.geovelo.pl.

Opłata za wypożyczenie roweru będzie wynosiła 1,50 zł za 30 minut, 3 zł za godzinę lub 9 zł za cały dzień. System oferuje możliwość wykupienia abonamentu miesięcznego za 49 zł lub rocznego za 199 zł, który pozwala na korzystanie z roweru przez godzinę dwa razy w ciągu dnia. - Wprowadzenie wypożyczalni rowerów to kolejny krok do tego, by Żory były miastem przyjaznym rowerzystom oraz środowisku. Zależy nam na tym, by w naszym mieście podróżowanie było ekologiczne – zaznacza Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Komentarze (3)    dodaj »

  • kaktusnadłoni

    I do Żor dotarła amerykanizacja urzędniczych łbów miejski oficer rowerowy oficer to jest w wojsku, a w tym wypadku to jest chyba urzędnik (biuralista?) rowerowy. Nic nie pisze na temat kosztów, jakie miasto poniesie w związku z tym, bo firma wypożyczająca rowery jest nastawiona na zysk. Jak wygląda umowa z władzami miasta, ile to miasto, czyli z naszych pieniędzy trzeba będzie dopłacać tej firmie? I jeszcze jedno, czy te rowery mają być uzupełnieniem BKM, czy powoli je zastąpić?

  • Piotr Huzarewicz

    A jednak się da! W 2015 roku razem z radnymi Jacek Miketa i Krzysztof Mentlik złożyliśmy interpelację, w której wnioskowaliśmy o zainstalowanie w Żorach samoobsługowych wypożyczalni rowerów, link do interpelacji: http://bip.zory.pl/?a=17546. Ponownie upomnieliśmy się o to w lipcu 2018 r., link do interpelacji: http://www.bip.zory.pl/?a=24467. I w końcu się udało! Nareszcie zrobiliśmy pierwszy krok, by dołączyć do licznego grona miast rzeczywiście przyjaznych rowerzystom. Razem można więcej. Razem dla Żor!

  • Zakręcony

    Za drogo ...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również