Wiadomości z Żor

Wypowiedz się w sprawie kolei!

  • Dodano: 2020-02-26 10:00

Do 10 marca mieszkańcy miasta Żory mogą uczestniczyć w konsultacjach społecznych dotyczących przebiegu linii kolejowej przez miasto.

Trwają prace nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego

W jego ramach ma powstać nowa linia kolejowa, oznaczona numerem 170, przebiegająca także przez nasze miasto. Obecnie brane są pod uwagę różne warianty tej trasy.

Na stronie internetowej www.konsultacje.cpk.pl można się z nimi zapoznać, a także wyrazić swoją opinię na ich temat.

Formularz internetowy jest preferowanym sposobem komunikacji z CPK, można również skontaktować się ze spółką poprzez adres e-mail konsultacje.cpk@cpk.pl oraz listownie na adres: Centralny Port Komunikacyjny sp. z o. o., Al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa (pod tym adresem przyjmowane są także wnioski składane osobiście).

Poniżej załączamy stanowisko Prezydenta Miasta w tej sprawie:

Po wnikliwej analizie zaproponowanych trzech wariantów przebiegu planowanej nowej linii kolejowej nr 170, wyrażam zdecydowane stanowisko, że jedynie wariant środkowy (granatowy), skorygowany w południowej części tak, aby przebiegał po istniejącej linii kolejowej, jest możliwy do zaakceptowania na terenie miasta Żory (zaznaczony na załączniku graficznym kolorem czarnym).

Przebieg projektowanej linii kolejowej w śladzie linii istniejącej jako rozwiązanie optymalne, pozwoli  uniknąć  „rozcięcia” miasta w miejscach rozwijającej się obecnie nowej zabudowy (w dzielnicach Kleszczów, Baranowice, Rogoźna, Rowień, Osiny) oraz ogromnych kosztów związanych z koniecznością przebudowy istniejącej infrastruktury, w tym infrastruktury drogowej. Wariant opiniowany pozytywnie minimalizuje koszty i ogranicza do minimum ingerencję w istniejącą zabudowę, w tym w istniejący układ drogowy.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Tad kula

    Popieram plan pana prezydenta

  • Michał

    rozbudowa kolei i jej usprawnienie może dobrze wpłynąć na poprawę komunikacji i dostaw na terenie naszego kraju, jednakże należy zauważyć , że NIE POWINNA przebiegać ona przez centra i gęsto zaludnione obszary miast jak również wsi . Z map wynika że owa kolej rozdzielała by dzielnicę Baranowice i część Warszowic , powodując zmianę krajobrazu tych terenów co negatywnie skutkowałoby w odbiorze mieszkańców i nowo powstałych obiektów lub ich zatrzymanie (budowy , rozbudowy) . należy zmienić obecną trasę tak (bez względu na koszt) , by nie narażała ona mieszkańców i ich okolice na utrudnienia i złą ocenę miejsca życia .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.