Wiadomości z Żor

Weź udział w projekcie i poznaj śląską kulturę

  • Dodano: 2020-09-21 09:15

Lepszej poznanie przez najmłodszych mieszkańców naszego miasta śląskiej tradycji, kultury i gwary jest celem projektu pn. „Z historią w Szczewikach”, realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Żorach dzięki środkom z budżetu miasta.

Zapisy chętnych do udziału w projekcie trwają do 23 września

W bezpłatnym projekcie edukacyjnym pn. „Z historią w Szczewikach” mogą wziąć udział uczniowie klas 1-8 ze wszystkich żorskich szkół podstawowych. Uczestnicy projektu będą mieli okazję do spotkania z rodowitymi Ślązakami, którzy promują kulturę naszego regionu, wybiorą się na ciekawe wędrówki po Żorach, a także wezmą udział w konkursie gwary śląskiej i spróbują swych sił w tradycyjnych śląskich tańcach.

Zapisy przyjmowane są mailowo na konkretne warsztaty wymienione poniżej. Można zapisać się na więcej warsztatów:

  • „Godki z naszymi po naszymu” - to spotkania z lokalnymi osobistościami: Lucjanem Buchalikiem – etnologiem, afrykanistą, Dyrektorem Muzeum Miejskiego w Żorach, autorem książek i artykułów; Anną Flagą – malarką, autorką grafikiem, kuratorką wystaw w Muzeum Miejskim; Leszkiem Kowalczykiem – hetmanem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żorach oraz Jadwigą Tabor – pasjonatką regionalizmu, doradcą metodycznym oraz kierownikiem i założyciel Centrum Edukacji Regionalnej w Osinach. Zapisy mailowo na adres: sp4socha@gmail.com.
  • „O czym godajom w mieście?” – wędrówki po Żorach – pokazanie uczniom ważnych miejsc dla Żor oraz ich historii. Zapisy mailowo na adres: annagaszka@onet.eu.
  • „Łosprawiani z bajtlami” – kurs gwary śląskiej, nauka gwary poprzez zabawę. Zapisy mailowo na adres: sp4tomczak@gmail.com.„Hop siup szkoda czasu -  śląskie tańce tak do szpasu!” – warsztaty taneczne. Zapisy mailowo na adres: sp4glowacka@gmail.com.
  • „Jeżech gryfny synek ze Ślonska – jeżech gryfno frelka ze Ślonska” - konkurs gwary śląskiej. Zapisy mailowo na adres: sp4bakwojaczek@gmail.com
Weź udział w projekcie i poznaj śląską kulturę

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.