Wiadomości z Żor

Walczymy z nadwagą i otyłością wśród dzieci

  • Dodano: 2020-12-14 12:45

Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty z nas jest otyły.

Dotyczy także dzieci – według WHO problem otyłości i nadwagi dotyczy już 10% dzieci i młodzieży na świecie, a w Polsce dzieci tyją najszybciej w Europie! Chcąc zmierzyć się w tym problemem Miasto Żory rozpoczęło realizację programu zdrowotnego pn.: „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości dla dzieci klas III szkół podstawowych z terenu miasta Żory”.

Nadwaga i otyłość to globalny problem

 Problem dotyczący zarówno dorosłych, jak i u dzieci i młodzieży. Nadmierna masa ciała sprzyja rozwojowi wielu chorób m.in. cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo-naczyniowego, czy niektórych nowotworów. Otyłość zwiększa także ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych i metabolicznych oraz zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego. Co ważne, jest duże prawdopodobieństwo, że dzieci i młodzież, który mają nadwagę, będą się z nimi zmagały także w dorosłym życiu, a co za tym idzie będą miały zwiększone ryzyko zachorowania na choroby prowadzące do obniżenia jakości i długości ich życia.

By temu przeciwdziałać należy zareagować jak najszybciej! Dlatego też Miasto Żory rozpoczęło realizację programu polityki zdrowotnej pn. „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród dzieci klas III szkół podstawowych z ternu miasta Żory” na lata 2020 – 2024. Będzie on skierowany do około 750 dzieci z klas trzecich żorskich szkół podstawowych– w poszczególnych latach będą to kolejno dzieci urodzone w latach 2010-2014 – wraz z ich rodzicami i opiekunami. Szacujemy, że około 8% z tych dzieci z uwagi na nieprawidłową wagę ciała zostanie objętych kompleksową opieką.

Głównym celem wprowadzonego w Żorach programu jest redukcja masy ciała średnio o 5 centyli BMI w stosunku do masy wyjściowej u większości z tych uczniów klas trzecich, którzy dla swojego zdrowia powinni ważyć mniej. Uczniowie ci zostaną objęci kompleksową opieką edukacyjno-zdrowotną. Program dla Miasta będzie realizowała wybrana w drodze konkursu ofert Poradnia Dietetyczna SuperSlim Kinga Kuśka – Drążkiewicz  z siedzibą przy ul. Okopowej 5B w Jastrzębiu– Zdroju.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.